Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Datawarehouse spil van IT-architectuur van morgen

03 april 1997 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondData & AI
Roy op het Veld
Roy op het Veld

Datawarehouses zullen een centrale rol spelen in de IT-infrastructuur van morgen. Dit zei Bill Inmon, gastspreker op het Benelux Datawarehousing Congres. Hij ontwikkelde hiervoor het idee van de corporate information factory. Het hart van de IT-infrastructuur van een bedrijf wordt gevormd door het datawarehouse. Daaromheen draaien zowel verschillende applicaties met hun online databases, als verschillende datamarts.

We zullen zien dat applicaties en datamarts eigenlijk alleen maar verlengstukken zijn van het datawarehouse", zegt Inmon tijdens een interview na afloop van zijn spreekbeurt in het Haagse congresgebouw. Om dit idee te illustreren trekt hij een vergelijking met een jong gezin. "Een datawarehouse is net als een echtpaar dat kinderen wil. Het eerste kind is een datamart en het tweede een online database. Wat begint als een datawarehouse groeit uit tot een volwassen nieuwe architectuur." Een datawarehouse is volgens deze visie een faciliteit of een infrastructuur, en niet de zoveelste gewone applicatie.

Geen object-datawarehouses

Volgens Inmon krijgt object-oriëntatie voorlopig nog geen voet aan de grond op het gebied van datawarehouses. Hoewel het technisch mogelijk is zullen de grote partijen, zoals Oracle en IBM, dit niet toestaan. Argumenten zijn er voldoende om te beweren dat object-technologie de juiste en wenselijke technologie is. Maar het is geen technologische maar een marketing-discussie. "Database-leveranciers geven de ‘object-mensen’ geen enkele kans om een voet aan de grond te krijgen in de wereld van datawarehouses. Zij willen geen grote veranderingen aanbrengen in hun technologie. Ze zijn dik tevreden met de inkomsten die ze nu hebben. Op het moment dat Oracle, of een ander bedrijf, besluit om object-technologie te gebruiken voor datawarehouses, dan zijn de toepassingen daarvan in ‘no-time’ beschikbaar."

Wuivende palmen

Ondanks het feit dat implementaties van datawarehouses vaak problemen met zich meebrengen, ziet Bill Inmon zijn geesteskind als een succes. Problemen ontstaan volgens de Amerikaan omdat de ontwerpbeginselen niet stroken met de denkbeelden in de IT-wereld. Datawarehousing vindt zijn oorsprong niet binnen IT-afdelingen, maar binnen marketing-afdelingen. Datawarehouses mislukken als gegevensintegratie niet of onvoldoende plaatsvindt, als er geen goede architectuur voor metagegevens wordt ontworpen of als men probeert het datawarehouse in één klap neer te zetten in plaats van het stapsgewijs in te voeren. "Er zijn veel meer succesverhalen dan mislukkingen. Mijn missie is voltooid."
Inmon, die al een aantal jaren de wereld afreist om zijn ideeën te verkopen, vindt het allemaal de moeite waard. "De jetlags en andere reisverschijnselen worden overschaduwd door de successen die worden geboekt met datawarehousing." Om contact te houden met de dagelijkse praktijk doet hij minstens één keer per jaar de consultancy van een datawarehouse-project. Hij heeft twee adviesbureaus op het gebied van datawarehousing op poten gezet. Het eerste bedrijf is aan de beurs genoteerd en het tweede gaat naar de beurs.
Inmon heeft zijn schaapjes dus op het droge. "Als het zover is, dan zoek ik een mooi warm strand in Mexico of Australië. In ieder geval een plek waar geen telefoons zijn, waar niemand weet wat een computer is, waar geen Internet is en waar wel een golfbaan is." n
 
Data-wat?
Een datawarehouse is een grote ‘platte’ tabel waarin alle gegevens van alle databases van een bedrijf worden ondergebracht. Gegevens zijn in zo’n gegevenspakhuis zodanig gestructureerd opgeslagen dat datamining efficiënt is uit te voeren. Datamarts zijn deelverzamelingen van een datawarehouse. Voor elke functionele afdeling, zoals marketing en verkoop, kan een datamart worden gebouwd.

Meer over

DatawarehouseECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging van AI in de praktijk

    AI is hot, maar de praktijk binnen grote organisaties blijkt weerbarstig. Stop met brandjes blussen; zo schaal en beveilig je met succes.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Jan-Pieter d'Anvers
    AchtergrondSecurity & Awareness

    ‘Als we data veilig willen houden, moeten we ons haasten’

    Anoniem smartbril smart glasses
    ActueelSecurity & Awareness

    Kort: QR-phishing evolueert, opbrengst gen-ai valt tegen, bril nu security risk (en meer)

    OpinieData & AI

    Het is niet alles goud wat er blinkt: belang van pragmatisme rondom ai

    Phishing fastfood vis
    ActueelOverheid

    Kort: Digitalisering overheid gaat traag, phishing by McDonald’s (en meer)

    ai in de zorg
    ActueelZorg

    Kamervragen over medische ‘deskilling’ door ai 

    ActueelData & AI

    Ai maakt populaire programmeertalen nog populairder

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • – Phishing
    • – Ransomware

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs