Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kwetsbare sector

08 april 2004 - 22:00OpinieInnovatie & Transformatie
Mels Dees
Mels Dees

We zijn innovatiever dan we denken. Zelfs de statistici van het CBS blijken de kracht van onderzoekscentra in ons land te onderschatten. De huidige documenten van het Centraal Bureau voor de statistiek zijn erg gericht op de nationale economie en daardoor vinden we de innovatieve kracht bij de multinationals nauwelijks terug in de gegevens. De multinationals zijn, zo zou gesteld kunnen worden, te groot voor het CBS. En dat terwijl bedrijven als Phlips, Océ en Asml wel degelijk van groot belang zijn als innovatieve spelers op ict-gebied.

Een ander ‘centraal bureau’, het Centraal Plan Bureau, heeft er derhalve voor gekozen onderscheid te maken tussen prestaties en competenties in haar rapport ‘De Nederlandse ict-industrie en multinationals’. Ook uit dat document blijkt dat de omzet- en productiviteitsgroei van de ict-sector in ons land internationaal achterblijft en dat er weinig gespecialiseerde ict-producten worden gemaakt. Daartegenover staan echter goede competenties in de vorm van goed geschoold personeel en toonaangevende onderzoekscentra.
De scheiding tussen prestaties en competenties is minder academisch dan het lijkt. Zo leidt onderzoek en ontwikkeling bij de multinationals voornamelijk tot productiviteitsgroei in het buitenland. Daarnaast schaart het CBS prestaties van onderzoekscentra niet in een aparte bedrijfstak ‘onderzoek’, iets dat buitenlandse equivalenten van het CBS wel doen, waardoor onze achterstand groter lijkt dan ze is.
Het door verschillende ministers beoogde streven naar een kenniseconomie komt door dit rapport in een ander licht te staan. Wie het positief wil zien concludeert dat onze economie innovatiever is dan velen, onder wie onderzoekers van het CBS, dachten. Wie het realistisch wil bekijken, kan stellen dat uit het rapport ook de kwetsbaarheid van de sector blijkt. Ook grote ondernemingen kunnen immers het slachtoffer worden van overnames of besluiten te fuseren, waardoor kenniswerk mogelijk verdwijnt. De belangrijkste aanbeveling voor het kabinet mag dan ook zijn dat de vurig gewenste kenniseconomie niet binnen de grenzen van één land te realiseren zal zijn.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour (ciso, Budget Thuis)
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Zorg

    Biomimicry + ai = elektronische hondenneus

    Innovatie & Transformatie

    Delftse QuantWare bouwt grootste quantumprocessor-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ‘Ai-ontslagen’ betekenen zelden hoger rendement, ai moet maak­in­du­strie verslimmen (en meer)

    Software & Development

    SaaS‑po­ca­lyp­se: wie overleeft de ai-golf?

    Data & AI

    UWV stopt met Le Chat, start proef met Copilot

    Innovatie & Transformatie

    Google zet alles op Gemini Enterprise: ambitie, architectuur én een leger consultants

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs