Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Overheid op de bres voor vrij en open internet

07 december 2022 - 16:25ActueelCloud & InfrastructuurAgentschap Telecom
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Agentschap Telecom (AT), binnenkort Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) geheten, richt zich volgend jaar op meer participatie in internet-standaardisatie. Daarbij is dit overheidsorgaan niet zo zeer uit op directe participatie in het standaardisatieproces. Veeleer wordt geprobeerd indirecte invloed uit te oefenen door een dialoog met de diverse betrokkenen. Juist langs deze niet-rechtstreekse weg kan de overheid de waarden die Nederland belangrijk vindt, in de standaardisatie helpen borgen.

AT stelt dit naar aanleiding van het rapport ‘Internetinfrastructuur: standaardisatie, techniek en geopolitiek’ dat adviesbureau Stratix heeft uitgebracht. Bekeken werd welke aspecten van belang zijn om de internet-infrastructuur vrij en open te houden. Het onderzoek beperkte zich tot de netwerk- en transportlagen van de internet-architectuur. De bekendste standaarden voor deze lagen zijn die voor TCP/IP (de basis van het internet). AT gaat in 2023 ‘best practices’  zoals routeringssecurity, extra onder de aandacht brengen.

Standaardisatie en interoperabiliteit zorgen voor snelheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Het Border Gateway Protocol (BGP) is een voorbeeld van zo’n standaardisatie. Het BGP is een routeringsprotocol dat er onder andere voor zorgt dat internetverkeer tussen verschillende providers mogelijk is. Zonder BGP is er ook geen internet. 

Daarom is beveiliging van dat protocol zo belangrijk. Verspreiden van foutieve of opzettelijk verkeerde routeringsinformatie (BGP-hijacking) kan netwerken onbereikbaar maken of internetverkeer omleiden naar andere landen waardoor veiligheidsrisico’s ontstaan. AT promootte eerder al een aantal veiligheidsmaatregelen die beheerders van autonome systemen toe kunnen passen om bijvoorbeeld de kans op hijacking te verminderen.

Vraagstukken

Stratix heeft op basis van gesprekken met internet-experts ook een top tien opgesteld van de belangrijkste vraagstukken op dit gebied. De eerder genoemde BGP-route hijacking staat bovenaan deze lijst. Op de tweede plaats staat IP-spoofing waarbij cybercriminelen vervalste ip-bron-adressen gebruiken. Daarna komt traffic shaping. Bepaalde applicaties krijgen dan voorrang bij de verdeling van schaarse bandbreedte wat strijdig is met het principe van netneutraliteit.

Op de vierde plaats staat dat er weinig zicht bestaat op ongewenste content. Vijfde grote probleem is interceptie van de inhoud. Andere vraagstukken zijn interceptie van metagegevens, zeggenschap op verkeer (soevereiniteit), ‘innovatie, flexibiliteit en veranderbaarheid van de infrastructuur’, gebrek aan mogelijkheden voor duurzaamheid en gebrek aan ‘quality of service’.  

Meer over

Telecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging. De toekomst van serverbeheer.

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Barco introduceert nieuw vergadersyste...

    Videoconferencing is volledig ingeburgerd in de vergaderzaal. Met ClickShare heeft Barco een oplossing om gemakkelijk en draadloos videovergaderingen te starten...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    keersluis in Heumen
    Innovatie & Transformatie

    Digitalisering kritieke infrastructuur op laag pitje

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs