Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Security kraakt door Superfish-adware

25 februari 2015 - 09:263 minuten leestijdAchtergrondSecurity & AwarenessLenovo
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Lenovo staat volop in het nieuws dankzij voorgeïnstalleerde software op zijn laptops. De Superfish-adware injecteert eigen ads maar gaat daarvoor wel heel ver. Het kraakt in wezen de beveiliging van Windows-machines.

Na aanvankelijke ontkenning heeft Lenovo excuses aangeboden én een automatische verwijdertool. Daarbij werkt de computermaker ook samen met securityleveranciers als Microsoft en McAfee om Superfish te verwijderen en het bijbehorende certificaat. Want terwijl de bewuste adware volgens Lenovo al sinds januari niet meer wordt meegeleverd en niet meer actief is, is daarmee het gevaar niet geweken. Superfish komt namelijk compleet met eigen root-certificaat, waarmee het versleuteld verkeer met websites kan onderscheppen.

Paar uurtjes werk

Die onderschepping dient om ads van het eigen advertentienetwerk te injecteren in het internetverkeer van gebruikers met pc’s waar Superfish op draait. Technisch gezien komt deze inbreuk op beveiligde verbindingen neer op een man-in-the-middle (mitm)-aanval. Wat deze securityschending verergert, is het feit dat het certificaat door derden valt te misbruiken. Zij kunnen beveiligd verkeer van pc’s met Superfish onderscheppen om nepwebsites door te laten gaan voor echte sites van bijvoorbeeld banken.

Lenovo stelt in de officiële verklaring dat het tot voor kort niet wist van ‘deze potentiële securitykwetsbaarheid’ en benadrukt dat het gefocussed is op het fixen ervan. Het gevaar van misbruik is geen theoretisch scenario: beveiligingsonderzoeker Robert Graham van Errata Security heeft in slechts drie uur tijd het certificaat geëxtraheerd uit de Superfish-software en het wachtwoord daarvoor gekraakt. Kwaadwillenden kunnen dat natuurlijk ook. Het door Graham uitgevogelde wachtwoord is ‘komodia’, wat de eigenlijke leverancier is van het gevaarlijke Superfish-onderdeel.

Antivirus ontlopen

Komodia prijst de mogelijkheden van zijn software aan om internetverkeer te onderscheppen en te wijzigen met daarbij mogelijkheden om antivirus te ontlopen en deïnstallatie te voorkomen. ‘De SDK heeft antivirusmogelijkheden en elke gecompileerde versie maakt een totaal nieuwe versie aan’, vermeldt de faciliteerder van de advertentiegedreven mitm-aanval. Komodia’s website is na de ophef nog aangepast, maar derden hadden toen al kopieën gemaakt.

Lenovo’s eerdere stopzetten van de meelevering van Superfish op bepaalde modellen consumentenlaptops was volgens de pc-producent ingegeven door klachten van klanten over de gebruikservaring. Daarbij zijn toen ook de serververbindingen voor de adware afgesloten. ‘We erkennen dat de software niet voldeed aan verwachtingen en hebben snel en kordaat gehandeld om het te verwijderen van onze producten.’ Ondertussen zijn er al diverse rechtszaken aangespannen tegen Lenovo over de Superfish-adware.

Wijdverbreid en nog makkelijker

Security-onderzoekers hebben inmiddels ontdekt dat veel meer software dan alleen Superfish de ssl-schendende techniek toepassen. Daaronder naast andere adware ironisch genoeg ook securitysoftware. Verder blijkt misbruik nog makkelijker te zijn: extractie van het root-certificaat is niet eens nodig, omdat de Komodia-software automatisch niet-valide certificaten opnieuw ondertekent, waardoor ze voor browsers toch valide lijken te zijn.

Meer over

MalwareSoftwarebeheer

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Staat van Digitale Connectiviteit binnen de Bouw- en Installatiebranche 2025

    Digitale connectiviteit is de kern van veel processen in de bouw en volgens insiders van strategisch belang voor de toekomst van de sector. Waar sta jij?

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Meer lezen

    Computable.nl
    OpinieSecurity & Awareness

    5 stappen ter voorbereiding op de verkorte levensduur van TLS-certificaten

    ActueelCarrière

    Kort: Brunel viert 50ste verjaardag, Wortell wint gunning veiligheidsregio (en meer)

    ActueelSecurity & Awareness

    Vaarwel C++ en C: VS zetten in op memory safe-programmeertalen

    ActueelSecurity & Awareness

    Cybersec Netherlands trekt op met Data Expo

    Cloudsecurity
    ActueelSecurity & Awareness

    De zware uitdaging van cloudbeveiliging

    ActueelSecurity & Awareness

    Kort: PQR lijft E-Storage in, Fox-IT en Xerox it-partners van de Navo-top (en meer)

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs