Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

De elektronische overheid is mensenwerk

21 april 2008 - 14:543 minuten leestijdOpinieOverheid

Het is weer zover. De driedaagse Overheid ICT beurs (22-24 april) komt eraan en dat zullen we weten ook. Lees de vakbladen en de specials en je bent in één week helemaal bijgelezen over waar de e-overheid ook alweer voor staat en wat de belangrijkste topics zijn voor 2008 en opeenvolgende jaren.

Waar gaat het over? Een betere en snellere dienstverlening en communicatie tussen de overheid en de burger. Allemaal te vinden in overheids(ICTU)initiatieven met vooruit geschoven projecten als Mijn Overheid (voorheen de PIP), Overheid heeft Antwoord (voorheen het klantcontactcentrum) en natuurlijk niet te vergeten de gemeenschappelijke ontsluiting van de basisregistraties. Kortom, de superlatieven, vergezichten en programma's echoën rond in de maand april. En als we ons realiseren dat het internet qua ontwikkeling te vergelijken is met de auto-industrie uit de jaren vijftig, dan staat ons nog wat te wachten! Dus bestuurders die zich vandaag de dag nog geen goed beeld hebben gevormd van de e-ontwikkelingen, gaan zware tijden tegemoet. En bestuurders die wel e-minded zijn moeten keuzes maken over het tempo waarin dat moet gebeuren en vooral hoe je de techniek volgorderlijk aan elkaar ‘knoopt'.

Kritiek is er ook in het rapport ‘Het uur van de waarheid' van de commissie Postma/Wallage. Deze heren pleiten voor een nationaal urgentie programma (NUR) met een infrastructuur waarop generieke initiatieven van overheden moeten aansluiten.

Wie ben ik om al deze initiatieven en rapporten van deskundigen tegen te spreken? Niet dus. Als burger ben ik namelijk ook voorstander van een betere en transparantere overheid.

Maar als voorzitter van Cascadis, de landelijke beroepsvereniging van webprofessionals in de publieke sector, irriteert het me al jaren mateloos dat programma's en vergezichten op de e-overheid wél moeten worden uitgevoerd door duizenden mensen op de werkplek waarvan een groot deel niet eens een behoorlijke functiebeschrijving heeft, laat staan een beloning die in verhouding staat tot de werkzaamheden. Hoe kun je de voortgang van overheidsorganisaties meten, ranken en benchmarken als de uitgangspunten (opleiding, functie en personeelsbeleid) niet hetzelfde zijn? Vraag aan een willekeurige ceo van een beursgenoteerde onderneming wat zijn belangrijkste ‘asset' is en tien tegen één zal hij mijn personeel antwoorden. ‘Quid pro quo'.

Het is een onopvallend berichtje in het spervuur aan nieuws over de e-overheid in april, maar Cascadis start deze maand de Commissie Functie(referentie) profielen voor webprofessionals in de publieke sector. ‘Da's geen technische maar een menselijke operatie'. En in het kader van de opdracht e-overheid, misschien wel de belangrijkste bouwsteen van de gehele e-overheid!
Meer weten? Lees het Plan van Aanpak: http://www.cascadis.nl/Docs/artikelen_cascadis/commissie_functieprofielen.pdf

Ron Zwetsloot
Voorzitter Cascadis
www.cascadis.nl

Meer over

E-overheid

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Akkoord over programma voor betere e-overheid

    2 reacties op “De elektronische overheid is mensenwerk”

    1. Damivon schreef:
      22 april 2008 om 07:10

      Een duidelijke en heldere functieomschrijving met bijbehorende beloning zal m.i. steeds meer van belang blijken. Gezien de voorziene personeelstekorten /vergrijzing zullen werkgevers meer en meer hun best moeten doen om personeel te behouden en aan te trekken.

      Login om te reageren
    2. Ruud Ravenhorst schreef:
      22 april 2008 om 07:17

      En dan heb je eindelijk goed ‘ingeschoten’ managers en dan zijn er nog die collega’s die met hand en tand hun eilandje verdedigen en die daardoor vertragend werken. Diplomatiek laveervermogen, een gedegen lange termijnstrategie en een zeer lange adem zijn de aspecten die mijns inziens in geen enkel “Webprofessional in de publieke sector”-functieprofiel mogen ontbreken.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs