Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Maurice van der Woude

Roaming schadelijk voor cloudadoptie

15 mei 2011 - 22:194 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Maurice van der Woude
Maurice van der Woude

Terugkomend van een buitenland trip binnen Europa ben ik een aantal keren fors geschrokken. Terwijl ik dacht dat ik niet zoveel van mijn mobiele telefoon en internet gebruik gemaakt had, was de rekening een paar keer behoorlijk hoog. Het zorgt er bij mij voor dat ik in het buitenland behoedzaam met het gebruiken van mijn telefoon en internet om ga. Waarom zou ik dat eigenlijk moeten doen? We willen toch allemaal een één gemaakte digitale markt?

De praktijk laat in Europa grote verschillen zien. De kosten worden geboekt onder roaming-kosten. Wat is dat eigenlijk en misschien nog belangrijker: hoe kom je er vanaf?

Wat is roaming?

Roaming (Engels voor rondzwerven) is een algemene term in de draadloze telecommunicatie waarbij een bepaalde dienst wordt voortgezet hoewel de gebruiker zich niet in het netwerk bevindt waarin deze geregistreerd staat.

Dankzij roaming kan men met een gsm-abonnement ook in het buitenland bellen. Roaming kan zich ook binnen een land voordoen, als een mobiele telefonieaanbieder de toestellen uit het netwerk van een andere aanbieder accepteert. Om een mobiel apparaat bij een ander netwerk te laten roamen tussen verschillende netwerken, moet een aantal stappen worden uitgevoerd. Het belangrijkst is de controle of er een afspraak (roaming agreement) bestaat tussen de aanbieder van het thuisnetwerk en de aanbieder van het vreemde netwerk waarop aangemeld wordt. Is dit niet het geval, dan is roaming niet mogelijk.

Roaming typen

Er zijn drie soorten roaming typen:

1. Sms-roaming: sms'jes versturen. Het gaat hier uitsluitend om het versturen van 'geschreven teksten' (tekstberichten) en daarom wordt deze dienst ook tekstroaming genoemd. Er worden geen kosten aangerekend voor het ontvangen van sms-berichten.
2. Data-roaming: hierbij gaat het om het versturen en ontvangen van multimediaberichten, lezen en versturen van e-mails, gebruik van een laptop via een datacard, etc. De kosten voor deze service hangen af van de hoeveelheid data die op haar beurt wordt gemeten in kilobytes (KB) of megabytes (MB).
3. Voice-roaming: hier gaat het over spraakoproepen: bellen of gebeld worden in het buitenland.

De tarieven hiervoor waren voorheen erg onvoorspelbaar, omdat iedere nationale provider eigen regels hiervoor opstelde. De Europese Commissie heeft hier echter een stokje voor gestoken en heeft er op haar beurt voor gezorgd dat roaming aan vaste bedragen gekoppeld is binnen de EU-zone. Er is goed nieuws te melden: per juli 2011 gaan de kosten weer omlaag. De verordening voor belverkeer die in 2007 werd ingesteld, zou tot 1 juli 2010 geldig zijn. De Europese Unie had vorig jaar de wetgeving tot juli 2012 verlengd en tevens uitgebreid met maximumtarieven voor data- en sms-verkeer. De telecomproviders zijn in reactie hierop naar de Britse rechter gestapt. Die verwees de telecomaanbieders door naar het Europese Hof van Justitie.

De EU-verordening geldt zowel tussen providers onderling als van provider naar consument. De verordening is ingesteld nadat de Europese Commissie had geconstateerd dat de tarieven onnodig hoog waren. Eerder hadden KPN, Vodafone en T-Mobile naar aanleiding van EU-regels al een plafond gesteld aan de kosten van dataverkeer in het buitenland.

De tarieven zelf

Als het allemaal al zo gereguleerd is, waarom zouden we ons dan nog druk maken hierover? De Europese Commissie zorgt er toch voor dat de prijzen vastgelegd zijn? Dat is deels waar, maar ik vind het vreemd dat als we een ééngemaakte digitale markt nastreven in Europa, dat nog steeds deze achterhaalde methode gebruikt wordt door telecomproviders om telefoon(data)verkeer in het buitenland af te rekenen.

In een werkelijk ééngemaakte markt zou dit niet eens meer aan de orde mogen zijn. Dan wordt ook cloudgebruik via de mobiel meer gebruikt zonder dat daarvoor extra kosten in rekening gebracht worden. Mensen nemen niet altijd een laptop of tablet mee omdat meer websites ook aangepast worden naar gebruik op smartphones. Daarom ben ik van mening dat deze roaming-modellen schadelijk zijn voor de ontwikkeling van cloud computing.

Ik hoop van harte dat de Europese Commissie daar naar gaat kijken, in plaats van de prijzen te reguleren. Daarnaast hoop ik dat de telecomsector zich gaat buigen over een nieuw businessmodel, omdat deze allang achterhaald is.

Meer over

RoamingTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Europa wil meer concurrerende roamingtarieven

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Europa reduceert dataroamingtarieven

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Computable Insights

    Een ai-agent die klantvragen afhandelt. Dat is een van de nieuwste troeven van softwareproducent Salesforce, dat daarmee meesurft op de...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs