Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Agile werken: zegen of run richting war room

02 november 2016 - 14:444 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & TransformatieComputable
Christel Dieleman
Christel Dieleman

Agile werken is een zegen waardoor je snel veranderingen in een organisatie kunt doorvoeren, meent Twan Munster van de it-afdeling van Achmea. Computable-expert Huub Hilligen denkt er anders over en stelt dat de korte sprints waarin gewerkt moet worden leiden tot een sprint richting de war room en een onjuiste langetermijnplanning. De heren discussieerden vanmiddag tijdens de lagerhuisdiscussie bij het Computable Café.

Munster: ‘Eerst werkten we op basis van Prince II, maar dat gaf teveel rompslomp. Nu werken we Agile. Door in korte cyclussen te werken, kunnen we snel veranderingen in de organisatie doorvoeren. Hilligen is het hier niet mee eens. ‘De term is gekaapt door managers die niet meer weten waar ze het over hebben. Voor hele kleine overzichtelijke zaken is Agile wel handig, maar bij grote complexe projecten die één tot drie jaar duren, is het niet handig. Het overzicht ontbreekt en problemen worden vooruitgeschoven. Als de productiefase aanbreekt, ontstaat er vaak paniek en zit iedereen met rode hoofden in de war room. Doordat al bouwend software al in productie wordt genomen staat iedereen rond de bal, terwijl niemand in de gaten heeft dat er met de verkeerde bal gespeeld wordt.’

De it-man van Achmea is het hier niet mee eens. ‘De bal mag juist wel veranderen, dat is de definitie van scrum. Scrum houdt juist in dat je zicht hebt op het doel en beseft dat dit doel aan verandering onderhevig is. Dit einddoel verandert per definitie. Het is daarbij belangrijk om het grootste risico als eerste hoofd te bieden, zodat je direct goed een besluit kunt nemen over de eventuele doorgang van het project.’

Multidisciplinair team

Hoe voorkom je dat sprints niet tegen je gaan werken? Munster: ‘Er moet vanuit techniek gedacht worden en klanten moeten bij het proces betrokken worden. De kracht van Agile-werken is een multidisciplinair team. Agile is ook een leuk proces. Ons team is nu veel meer betrokken, een data-engineer kan nu rechtstreeks met de eindklant praten. We proberen medewerkers meer multidisciplinair te maken. Zo kun je een data-engineer ook ontwerp- en testskills bijbrengen.’

Te kleine sprintjes

De heren gaan dieper in op de (te) kleine sprintjes bij Agile-werken. Hilligen waarschuwt voor deze kleine sprintjes. ‘Het opknippen van een project in te kleine brokjes leidt vaak tot ellende. Vroeger waren de ‘brokken’ vaak te groot; zo heb ik ooit aan een project gewerkt dat maar liefst over twaalf jaar werd uitgesmeerd. Nu zijn er echter te kleine teams die voor een te korte periode met elkaar samenwerken. Hierdoor ontbreekt continuïteit en inzicht op de lange termijn.’ Munster: ‘Het opknippen in sprintjes en vooral de keuzes die je hierbij maakt, is inderdaad soms te moeilijk. Dit kun je bestrijden door in een vroeg stadium te kijken naar wat je hebt en dat doorontwikkelen. Je moet sowieso tijdens Agile werken vaak herijken en bijstellen. Als het misgaat, weet je het gelijk, bij traditioneel projectwerken is dat vaak niet het geval. Hier moet je als it-afdeling dan ook zeker in investeren en tijd voor vrijmaken’, besluit Hilligen. Munster beaamt tenslotte dat niet alle werkzaamheden Agile kunnen worden uitgevoerd. ‘Laatst werden alle servers van Achmea overgezet naar een datacenter. Dit is een proces dat moeilijk Agile uit te voeren is. Je zou dus het beste per project kunnen kijken of Agile of Prince II de beste oplossing is.’

Computable Café

Ook morgen vindt er een lagerhuisdiscussie plaats in het Computable Café over ‘War on talent: Bedrijven slaan plank mis in werving jong it-talent’. Deze discussie vindt plaats van 14.15 uur tot 14.45 uur op de beursvloer van de gecombineerde ict-vakbeurzen Storage Expo, The Tooling Event en InfoSecurity. 

Meer over

AgileSoftwarebeheer

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    Computable Café
    ActueelCarrière

    Computable debatteert over Agile en IT-talent

    Computable.nl
    OpinieSoftware & Development

    VSM en Agile zijn een gouden huwelijk

    codering
    OpinieCloud & Infrastructuur

    Alleen Agile houdt versnelling innovatie niet bij

    Digitale transformatie
    ActueelGovernance & Privacy

    Organisatie transformeert Agile om kosten

    agile
    OpinieGovernance & Privacy

    De Agile Bubbel

    3 reacties op “Agile werken: zegen of run richting war room”

    1. Bert van Hijfte schreef:
      3 november 2016 om 11:48

      “De kracht van Agile-werken is een multidisciplinair team.” En dat is tegelijk ook de Achilles hiel als het team zoals zo vaak uit meerdere nationaliteiten en dus culturen bestaat en de soft skills van de medewerkers niet goed (genoeg) zijn wat doorgaans het geval is

      Login om te reageren
    2. Angela Gallé schreef:
      3 november 2016 om 20:28

      https://www.linkedin.com/pulse/what-agile-isnt-patrick-becka?trk=hp-feed-article-title-share

      Nuttig als aanvulling op de discussie tijdens Lagerhuis.

      Login om te reageren
    3. Klaas schreef:
      4 november 2016 om 21:24

      Inderdaad: als het eenvoudig en klein is, is agile/scrum prima. Als het complexer of groter wordt, dan zul je moeten opschalen om de lange termijn in de gaten te houden. Geschakeld besturen is de crux: bijv via scaled agile framework of vergelijkbaar. Dat speelt overigens ook bij (grotere) projecten: systemen en subsystemen. Je zult altijd op abstractere en grovere termijnen moeten blijven sturen (richting geven) terwijl het feitelijke do-work sprints-gewijs wordt uitgevoerd.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs