Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Carrière

Certificaat bonafide opleiding leidt tot ‘erkenning’

27 februari 2003 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Ruud de Bruijne
Ruud de Bruijne

"Gelukkig bestaan er ook bonafide opleidingsinstituten die goede opleidingen verzorgen en een cursist opleiden tot een niveau dat getoetst kan worden middels een examen dat onafhankelijk is van een opleidingsinstituut." Ruud de Bruijne raakt het spoor niet bijster in het woud van certificaten.

‘Staar je niet blind op certificaten, maar laat mensen praktijkgerichte trainingen volgen die zij meteen kunnen toepassen in hun werksituatie’, luidt de stelling van Glenn Coert (Computable, 8 november).
Maar wat is nu eigenlijk een certificaat of certificering? Het woordenboek geeft omschrijvingen als ‘schriftelijke verklaring’, ‘getuigschrift’, ‘waardepapier in de vorm van een bewijsstuk’, ‘diplomering’. Maar ‘erkenning’ is mijns inziens wel de beste omschrijving. Want wat is nu de waarde van zo’n ‘verklaring’? Volgens mij valt en staat de waarde van een certificaat met de erkenning van de norm die behaald moet worden voor het verkrijgen van een dergelijk certificaat.
We weten allemaal dat er opleiders in de markt opereren die een certificaat uitreiken aan elke cursist die de cursusprijs heeft voldaan. Ongeacht of de cursist kennis heeft opgedaan of zelfs maar aanwezig is geweest. Maar gelukkig bestaan er ook bonafide opleidingsinstituten die goede opleidingen verzorgen en een cursist opleiden tot een goed niveau. Een niveau dat bovendien getoetst kan worden door een examen dat onafhankelijk is van een opleidingsinstituut." Indien een dergelijk examen met voldoende resultaat wordt afgelegd, wordt dat beloond met een certificaat.

Onafhankelijke verificatie

Bekende voorbeelden van opleidingen die door vele instituten worden gegeven en waarvan de vereiste kennis wordt geverifieerd door een onafhankelijk exameninstituut zijn de leveranciergerichte certificeringen van Microsoft, Novell en Cisco. Maar ook het (in Nederland) minder bekende internetcertificeringstraject van ciw (certified internet webmaster) dat onafhankelijk is van een leverancier, is een goed voorbeeld waarbij een norm wordt gesteld met behulp van opleidingsinstituut-onafhankelijke examens. Dit zijn zeer praktijkgerichte opleidingen (nieuwe technieken voor e-handeltoepassingen, beveiliging tegen de nieuwste hacker-technieken, enzovoort.) waarin een flinke dosis praktijkoefeningen is opgenomen die noodzakelijk zijn om de gestelde norm tijdens het examen te kunnen halen. De ciw-certificeringen worden dan ook internationaal door de groten der aarde (IBM, Intel, Novell, HP) erkend.
Glenn Coert raadt aan om praktijkgerichte trainingen te volgen en je niet blind te staren op een certificering. Ik ben met hem eens dat je nooit alleen moet afgaan op het certificeringspapiertje en dat een aantoonbare praktijkervaring van groot belang is.
Maar hoe kun je zien wat de waarde van een it’er is, die een ‘praktijkgerichte training’ heeft gevolgd? Ik kan slechts concluderen dat Coert niet bekend is met het bestaan van praktijkgerichte trainingen waarbij de opgedane kennis onafhankelijk wordt geverifieerd middels een afsluitend examen en waarmee eventueel een certificaat is te behalen.
Maar opgepast, het ene certificaat is het andere niet: het blijft een kwestie van certificaten op waarde inschatten.
 
Ruud de Bruijne, Inforza ICT Services

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Eén reactie op “Certificaat bonafide opleiding leidt tot ‘erkenning’”

    1. johanna leentvaar schreef:
      25 maart 2009 om 12:03

      Ik ben volledig 1e-graads bevoegd docent Nederlands met een internationale erkenning als communicatietrainer. Ik ben op zoek naar een instantie die mijn trainingen en opleidingen landelijk wil erkennen zodat mijn certificaten een landelijke erkenning verwerven. Daar wordt wel eens naar gevraagd. Weet u waar ik terecht kan?

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging bestelproces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructure

    Yielder bouwt aan de volgende fase: pe...

    Yielder ondersteunt organisaties over de volle breedte van hun digitale omgeving. Van werkplek en connectiviteit tot cloud en security. De organisatie heeft een vijftiental regionale specialisten samen in één groep...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Microsoft 365

    Kort: Salesforce-project GGN faliekant mislukt (en meer) 

    Outsourcing

    Kort: Politie zoekt Nederlanders in Odido-onderzoek, ICS besteedt it-platform uit aan Worldline

    Datacenter

    Kort: Italiaanse restwarmte Equinix, SLTN volledig in handen van Eugène Tuijnman (en meer)

    Ontslagen & reorganisaties

    Twee van de vijf techreuzen koppelt ontslag direct aan ai

    Startups & Scale-ups

    Kort: Private equity stuwt banengroei, 9 op 10 it-leiders niet klaar voor ai-cyberaanvallen (en meer)

    Artificial Intelligence

    Kort: Digitale economie groeit ondanks krimp ict-banen, ai-ambities mkb missen vruchtbare grond (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs