Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

IT-bedrijven laks in kostenbeheersing

10 december 1998 - 23:00AchtergrondGovernance & Privacy
Rik Sanders
Rik Sanders

Automatiseringsbedrijven zouden de relatie met hun toeleveranciers onder de loep moeten nemen. Daar valt een aanzienlijke besparing van de externe kosten te behalen. Dat constateert G.J. van der Vossen van Holland Consulting Group (HCG).

De bevindingen van Van der Vossen maken deel uit van een onderzoek naar de aanpak van kostenbeheersing door ondernemers. HCG constateert op basis van een studie naar de jaarverslagen van de belangrijkste Nederlandse beursgenoteerde bedrijven dat ondernemers te weinig aandacht besteden aan het beheersen van de externe kosten. Het is geen factor waarop bedrijfsbeslissingen worden afgewogen. Dat is betreurenswaardig, omdat als gevolg van een aanhoudende uitbestedingstendens het aandeel van de externe kosten in de hoeveelheid totale kosten behoorlijk groot is (gemiddeld 55 procent). Een geringe besparing op deze kosten werkt al positief door op het bedrijfsresultaat, aldus HCG.

Inbesteding

Van de beursgenoteerde IT-bedrijven onderzocht HCG Getronics, Ordina en Cap Gemini. Daarbij valt op dat het aandeel externe kosten bij Ordina (22 procent) en Cap Gemini (10 procent) stukken lager ligt dan het gemiddelde, maar bij Getronics (61 procent) hoger. Van der Vossen verklaart dit door te wijzen op het verschil in de aard van de dienstverlening. "Getronics maakt veelvuldig gebruik van onderaannemers, terwijl Ordina en vooral Cap Gemini voor het grootste deel hun eigen personeel inzetten." Overigens hoeft ‘inbesteding’ geen nadeel te zijn met het oog op kostenbeheersing: wanneer de markt in elkaar klapt kan een bedrijf als Getronics makkelijk in deze post snijden, terwijl Ordina en Cap met hoge personeelskosten zitten.

Mechanisme

Van der Vossen merkt dat er in de IT-wereld veel aandacht uitgaat naar personeelskosten, maar niet naar externe kosten. Er wordt nauwelijks gelet op besparingsmogelijkheden en op prijsontwikkelingen ten aanzien van in te kopen goederen en diensten. De onderzoeker pleit ervoor dat bedrijven aan goede beheersingsmechanismen werken, zoals het doorlichten van toeleveranciers op hun prijs/prestatieverhouding, het maken van afspraken met leveranciers over het bewaken van kosten, en het realiseren van schaalvoordelen bij de inkoop (zelf of in een samenwerkingsverband). "Ze moeten de relatie met hun toeleveranciers rationaliseren. Dat levert meer winst op."  RS
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Pijl naar rechts icoon

    AgentsLab

    AgentsLab
    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Datasoevereiniteit in tijden van geopolitieke frictie: wie bestuurt wie?

    Governance & Privacy

    Duitsers standaardiseren op ODF

    Security & Awareness

    Kamer dringt aan op één meldloket NIS2 en Wwke

    12 social engineering trucs
    Security & Awareness

    ‘Klik of je wordt geblokkeerd’ en nog 11 social engineering-trucs

    Eelco Eerenberg
    Overheid

    Staatssecretaris: Breken met Fast Enterprises voor btw-systeem kost 200 miljoen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs