Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Ontwikkelaar sleept Cap Gemini voor de rechter

16 januari 1997 - 23:004 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Correspondent
Correspondent

Cijferdeskundige P.J. Roelen voelt zich door Cap Gemini bij de neus genomen. Hij beschuldigt deze IT-dienstverlener ervan met zijn idee voor de oplossing van de computerproblematiek rond het jaar 2000 aan de haal te zijn gegaan.

Maandenlang zou de vestiging van Cap Gemini in Zeist hem aan het lijntje hebben gehouden om naar zoveel mogelijk over zijn vinding te weten te komen. Daarbij zou Cap afspraken over geheimhouding hebben geschonden.
Cap Gemini, tot voor kort Cap Volmac geheten, onthoudt zich van commentaar in deze kwestie. Het enige dat men kwijt wil, is dat de juridische procedure die Roelen tegen Cap en diens zakelijke partner Techforce uit Hoofddorp heeft opgezet, met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Cap kan ook moeilijk praten in verband met dezelfde afspraken over geheimhouding waarop Roelen zich beroept in zijn zaak tegen de Utrechtse IT-dienstverlener.

Schering en inslag

Geholpen door advocaten die op ‘no pay-no cure’ basis werken, trad Roelen gisteren tegen Cap Gemini in het strijdperk. Overigens zijn dit soort procedures de laatste tijd schering en inslag. Behalve Cap Gemini zijn de afgelopen maanden ook ondernemingen als Akzo Nobel en de LCI Computer Group beticht van oneerlijk zaken doen. In al deze drie gevallen meenden de betrokken ‘uitvinders’ door het bedrijf aan wie ze hun idee wilden verkopen, aan het lijntje te zijn gehouden om meer over het idee te weten te komen.
Zo ook de 71-jarige Limburgse uitvinder Roelen. Vorig jaar ontdekte deze een cryptografische oplossing voor het ‘jaar 2000’-probleem. Cap Gemini leek aanvankelijk veel heil in Roelens oplossing te zien. Maandenlang onderhandelde het concern met de advocaten van Roelen om te komen tot een voorovereenkomst, die zou moeten worden gevolgd door een definitieve overeenkomst. De advocaten die meedeelden in de uiteindelijke opbrengst, probeerden aan Cap de Benelux-licentie van de software te verkopen voor 38,5 miljoen gulden. Roelen werkte inmiddels tijdelijk voor 6000 gulden per maand bij Cap Volmac in Zeist, waar het ‘Jaar 2000 team’ zit. Beide partijen verplichtten zich tot geheimhouding.

Belangrijk bezwaar

Volgens Roelen leek Cap snel brood te zien in de oplossing. Maar een belangrijk bezwaar zou een definitief contract in de weg staan: het opzoeken van de te corrigeren datum-aanduidingen bleef een hele klus. Dit zou met name bij grote computersystemen in de MVS-omgeving een handicap vormen, zo kreeg Roelen te horen. De Venrayse cijferdeskundige wist dit probleem in ongeveer vier maanden op te lossen. Hij voegde aan zijn software een naar zijn zeggen feilloze manier van datum-zoeken toe. Desondanks kwam er geen definitieve overeenkomst. De voorovereenkomst die drs R. Thonen, directeur van Cap Volmac Management Systems op 5 juli 1996 getekend had, werd twaalf dagen later tijdens diens vakantie weer opgezegd door de juridische afdeling van Cap Volmac.
Roelen zou later van Thonen te horen hebben gekregen dat contractuele verplichtingen met Techforce Cap Volmac ervan zouden hebben weerhouden zaken met hem te doen. Voor het eerst werd hem toen verteld dat Cap al lang via een licentie de beschikking had over een ’tool’ die het datum-zoeken sterk vereenvoudigde. "Terwijl Cap dus maandenlang volhield dat het datum-zoeken een probleem was, bleek men de tool hiervoor zelfs al te gebruiken."
Hij heeft hierdoor de stellige indruk dat hij met een smoes aan het lijntje is gehouden. Bovendien zegt hij aanwijzingen te hebben dat Cosmos2000 ingrediënten bevat, die zijn ontleend aan zijn ideeën. Roelen voelt zich het slachtoffer van oneerlijk zakendoen. Daarom heeft hij een kort geding aangespannen tegen Cap Gemini, Cap Volmac Management Systems en Techforce. Hij eist van Cap Volmac boetes voor vermeende schending van de geheimhoudingsplicht en het verzwijgen van het bezit van Cosmos2000.
 
De Venrayse cijferdeskundige Roelen die ook de pincodes zegt te kunnen kraken, heeft een oplossing gevonden voor de overgangsproblematiek die het jaar 2000 met zich meebrengt. In de computerbestanden plegen data met twee cijfers te worden aangegeven. Het getal ’19’ ontbreekt voor het jaartal.
De ‘s00lution’-software van Roelen leert het systeem dat ’00’ groter is dan ’99’. Van een jaartal ’00’ of groter uit de 21e eeuw wordt het cijfer ’99’ en kleiner van de 20e eeuw afgetrokken. Het is mogelijk datum-aanduidingen te vergelijken, op te tellen en af te trekken.
Uitgangspunt bij de ‘s00lution’-software is een 128-tallig systeem. Roelen noemt dat een ‘omegaal’ systeem. Volgens hem werkt zijn oplossing tot het jaar 2127. Ook werkt het 128 jaar terug in de tijd, namelijk vanaf 1872.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Pijl naar rechts icoon

    AgentsLab

    AgentsLab
    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Datasoevereiniteit in tijden van geopolitieke frictie: wie bestuurt wie?

    Governance & Privacy

    Duitsers standaardiseren op ODF

    Security & Awareness

    Kamer dringt aan op één meldloket NIS2 en Wwke

    12 social engineering trucs
    Security & Awareness

    ‘Klik of je wordt geblokkeerd’ en nog 11 social engineering-trucs

    Eelco Eerenberg
    Overheid

    Staatssecretaris: Breken met Fast Enterprises voor btw-systeem kost 200 miljoen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs