Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Via en NatSemi nemen het op tegen Intel

15 juli 1999 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Via Technologies en National Semiconductor hebben een productie-overeenkomst gesloten voor chipsets en processoren. De twee halfgeleiderproducenten dagen hiermee processorreus Intel uit, die onlangs Via’s licentie introk om de P6-bustechnologie te gebruiken en ook een aanklacht indiende wegens contractbreuk.

Chipsetontwikkelaar Via is sinds kort eigenaar van processorproducent Cyrix, dat tot voor kort in het bezit was van NatSemi. Die overname geeft Via toegang tot veel Intel-kennis zonder Intel zelf erbij te betrekken. Cyrix-moeder NatSemi heeft namelijk een brede wederzijdse overeenkomst met Intel voor het delen van licenties en intellectueel auteursrecht. De drie bedrijven zijn nu verwikkeld in een gecompliceerd web van licentierechten en disputen. Via gebruikt namelijk technologie van die chipfabrikant voor zijn eigen producten, waaronder een nieuwe omstreden chipset die het door Intel gelaakte 133 MHz geheugen (PC-133) ondersteunt.

Overstap

Intel wil de PC-industrie laten overstappen van PC-100 geheugenchips naar Direct Rambus Dram-chips. Dat geheugentype heeft een hogere kloksnelheid en kan dus op gelijkere voet communiceren met toekomstige snelle processoren. Diverse componentenfabrikanten en PC-leveranciers voelen echter meer voor het nu goedkopere PC-133 als een tussenstap op die route. Dit schisma vindt zijn oorzaak in vertragingen en productieproblemen met DRDram-chips. Via is voorstander van PC-133 en levert al een chipset met 133 MHz Frontside-bus (Fsb) voor Intel-compatibele processoren.
"De alliantie met NatSemi zorgt ervoor dat Via door kan gaan met het ontwikkelen en verkopen van zijn producten. National zal de chipsets fabriceren die Via zal verkopen en distribueren", aldus de officiële verklaring van de twee nieuwe partners. Deze producten zullen de bedrijfsnamen van de beide partners dragen. Naar verluidt zijn er al Via-chipsets met het NatSemi-logo opgedoken in Taiwan.

Niets veranderd

In een officiële verklaring aan Via-klanten meldt Peter Detkin, vice-president en jurist bij Intel, dat er wat zijn bedrijf betreft geen misverstand heerst over de licentiekwestie. "Het is Intels standpunt dat elk Via-product dat wordt geproduceerd door National niet onder de wederzijdse licentie-overeenkomst tussen Intel en National valt." NatSemi zou namelijk niet het recht hebben de gedeelde kennis weer in licentie te geven aan Via door dienst te doen als fabriek voor de chipsetfirma. De drie bedrijven lijken dus aan te sturen op een juridische oplossing voor hun onenigheid.  JB

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Overnames en netwerkuitbreiding stuwen groei Eurofiber

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs