Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

BEA richt zich met Weblogic 8.1 vooral op ontwikkelaars

13 maart 2003 - 23:005 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Kim Loohuis
Kim Loohuis

Analisten zetten vraagtekens bij de kansen op succes van BEA Systems met het vorige week gelanceerde Weblogic-platform. Het feit dat de onderneming slechts de software levert en voor hardware en dienstverlening afhankelijk is van partners zou in het nadeel van BEA werken.

Dat is niet wat BEA Systems-ceo Alfred Chuang wil doen geloven. Bij de presentatie van het Weblogic 8.1 platform, vorige week op de gebruikersconferentie in Orlando, claimde hij zijn concurrenten, met name IBM, op een flinke achterstand te hebben gezet. "Met dit platform, dat integratie en applicatieontwikkeling samenbrengt, hebben we een technologische voorsprong van twee jaar op IBM", zegt BEA-ceo Alfred Chuang. Peter Abrahams, analist bij het Engelse Bloor Research spreekt hem tegen: "IBM is in staat om het totaalpakket te bieden (hardware, software, dienstverlening), BEA levert alleen software en is voor de rest afhankelijk van contracten met partners zoals HP en Accenture. Dat zet ze automatisch op achterstand."
Rick Jackson, vice president product marketing bij BEA, ziet dat anders: "De meeste bedrijven hebben al hardware staan. In veel gevallen draait daar Unix op; Sun en IBM hebben daar een dikke vinger in de pap. We zien dat er nu een overgang plaatsvindt van die systemen naar Linux op Intel. Bedrijven willen een keuze hebben. Weblogic draait op bijna elk platform, terwijl IBM zijn Websphere vooral heeft geoptimaliseerd voor zijn eigen besturingssysteem op zijn eigen hardware. Daarnaast is IBM zo’n groot en log bedrijf dat het veel geld en tijd kost voordat Websphere optimaal draait. Onze ’time-to-value’ is veel hoger."
Volgens Peter Abrahams is het moeilijk om beide bedrijven met elkaar te vergelijken. "BEA is erg goed op het ontwikkelvlak, maar staat er minder bij stil hoe dat in praktijk gebracht moet worden. IBM heeft een completer beeld." Big Blue kwam vorige week met een uitbreiding van zijn Websphere Business Integration, die volgens Abrahams vooral op de praktijk en de bruikbaarheid gericht is en minder op het ontwikkelgedeelte, waarop BEA zich sterker profileert.

Niet bang voor Microsoft

Ook Microsoft moet niet worden uitgevlakt op het gebied van applicatieservers. De softwaregigant domineert nog altijd de desktop en wil erg graag een graantje meepikken van de markt voor grote ondernemingen. Alfred Chuang is niet bang: "Er is eigenlijk helemaal geen concurrentie, want de .Net-server bestaat nog niet. In 1996 kwam Microsoft met een technologie die de Microsoft Transactie Server heette. Wij hadden Tuxedo en waren nog maar net begonnen met de overgang naar onze op Corba gebaseerde derde generatie objectgeorienteerde transacties. Hoe we dat moesten gaan overleven, heeft me slapeloze nachten gekost. Maar ineens verdween MTS. Ik wil niet zeggen dat dit nu weer zo gebeurt, maar ik zie dezelfde tekenen." Ook Abrahams ziet Microsoft niet zo snel slagen in de ‘enterprise’-wereld. "Het enige besturingssysteem dat hun applicatieserver ondersteunt, is hun eigen systeem, en dat wordt nou eenmaal niet veel gebruikt in die wereld. Daarnaast is het ook teveel bezig met nieuwe avonturen zoals MSN en de Xbox."

Overnames
Eind vorig jaar deden geruchten de ronde dat BEA Systems wel eens overgenomen zou kunnen worden door HP. BEA-ceo Alfred Chuang ontkent die geruchten hardnekkig. Chuang: "Mijn bedrijf is niet te koop." Op de vraag of hij dan belangstelling heeft voor een eventuele overname van Borland, antwoordt hij: "Nee, ik vind Jbuilder een aantrekkelijk product, maar als ik Borland zou overnemen, dan zou ik er nog 65 flutproducten bij krijgen waar ik helemaal niets mee kan. Dan wordt Jbuilder toch een stuk minder interessant."
Sun levert BEA’s Weblogic Server met zijn eigen Solaris 9-besturingssysteem. Enigszins vreemd, aangezien Sun ook zelf een applicatieserver levert, Sun ONE (voorheen iPlanet). Peter Abrahams vindt de samenwerking tussen Sun en BEA een slimme zet. "Sun is niet echt een serieuze concurrent. Het hart van Sun ligt niet bij applicatieservers." Ook Alfred Chuang ziet het bedrijf niet als een bedreiging. "Sun heeft eigenlijk altijd al problemen gehad met het bouwen van software. Het probleem is dat klanten niet bij je kopen als je niet heterogeen bent."
Ook Oracle heeft een eigen applicatieserver, Oracle 9iAS. Die gebruikt het meer voor de ontwikkeling van de eigen applicaties, dan dat het de middleware verkoopt. "Oracle is niet in staat genoeg ontwikkeling en geld in de applicatieserver te stoppen. Daarnaast moet Oracle zelf ook met de verschillende bestaande applicatieservers werken, dus dan ontstaat er een belangenconflict. Het bedrijf moet dan gaan concurreren met zijn partners. Als Oracle zich serieus op de applicatieservermarkt gaat begeven, dan verliest het bedrijven om partnerschappen mee aan te gaan", aldus Abrahams.
Naast de vijf commerciële spelers is er nog een aantal open-broncodevarianten van de Java-applicatieserver, zoals Tomcat en Jboss. Het is moeilijk te meten in hoeverre deze applicatieservers een gevaar vormen voor de commerciële tegenhangers, maar de groei kan niet worden genegeerd, zeggen analisten.

 
Kim Loohuis

Meer over

Oracle-middleware

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs