Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Motorola en Apple worstelen met G4

10 februari 2000 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Motorola weet de langverwachte 500 MHz-uitvoering van zijn Power-PC G4-processor nog altijd niet in grote hoeveelheden te produceren. Apple gebruikt die chip in zijn nieuwste Macintosh-systemen en had modellen met 500 MHz G4-chips al in augustus vorig jaar aangekondigd. 

Deze machines zouden in oktober op de markt verschijnen, maar Apple stelde dat diezelfde maand uit tot november. Dit was niet alleen een gevolg van Motorola’s falen de massaproductie op gang te krijgen. Ook het feit dat de G4 op kloksnelheden van 500 MHz en hoger data-corruptie in het cache-geheugen kan veroorzaken, veroorzaakte leveringsproblemen.

Mondjesmaat

Revisie 2.8 van de G4-processor moest dat probleem oplossen. Het ontwerp van die herziening is in december afgerond, maar de chip is nog maar mondjesmaat verkrijgbaar. Naar verluidt weet Motorola slechts twee tot drie 500 MHz-chips te halen uit silliciumplakken (wafers) van driehonderd processors. Dat komt neer op een verhouding van maximaal één procent.
De Power-PC-producent blijft bij zijn verklaringen van eind vorig jaar dat het geen problemen heeft met zijn productieproces op basis van koperen transistorverbindingen. De Motorola-fabrieken zouden zelfs sporadisch processors afleveren die stabiel kloksnelheden van 550 en 600 MHz halen. Dat zijn echter uitzonderingen. Ondertussen blijft de productie van officiële, aangekondigde chips achter op de beloofde – en door Apple verwachte – leveringen.

IBM komt op gang

De Macintosh-fabrikant heeft eind vorig jaar dan ook de productiehulp van IBM ingeroepen. Die partner in de uiteengevallen Power-PC alliantie (Apple, IBM en Motorola) moet vanaf het eerste kwartaal van dit jaar chips voor Apple produceren. Toch komt de hulp van die computerreus aan de late kant; IBM zegt zelf dat de eerste 500 MHz G4-chips op z’n vroegst pas in mei zullen verschijnen.
De drie Power-PC-partners zijn enige tijd terug elk een eigen weg ingeslagen voor de toekomst van dat processorplatform. Terwijl Motorola de voorkeur geeft aan ingebedde multimedia-toepassingen, houdt Apple vast aan zijn desktopsystemen. IBM ziet meer heil in processorontwikkeling voor zijn RS/6000- en AS/400-servers. De daarvoor gebruikte bedrijfseigen Power-PC-variant, genaamd Power4, heeft de 660 MHz inmiddels in zicht.
Motorola produceert nog altijd Power-PC-processors voor Apple aangezien die zelf geen chipfabrieken heeft. De chipproducent werkt ook aan een geheel nieuwe G4-basisarchitectuur (codenamen G4 Plus en G4 II) die 700 MHz en hoger moet halen. Die chips worden waarschijnlijk in juni geïntroduceerd.

Crusoe?

Inmiddels doen berichten de ronde dat Apple dusdanig gefrustreerd is door Motorola dat het kijkt naar andere processorplatforms. De naam van chipontwerper Transmeta duikt in dit verband steevast op. De vorige maand onthulde Crusoe-processors van dat bedrijf beloven namelijk niet alleen hoge kloksnelheden, maar zijn ook energiezuinig en bieden bovendien een geavanceerde vorm van emulatie. Dat laatste element zou het overzetten van systeemsoftware relatief eenvoudig moeten maken. Apple verstrekt geen commentaar op deze berichten.  JB

Meer over

Mac

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Overheid

    DigiD-beheerder Solvinity in beroep tegen overname-verbod

    Data & AI

    SpaceX koopt Cursor-maker Anysphere voor 60 miljard

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Unilever geeft met Accenture gas op twins, noodpatch Oracle voor Peoplesoft (en meer)

    Contract, partner
    Data & AI

    TCS en DXC worden Global Premier-partner van Anthropic

    ai cyclotron
    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Europese netwerktech-alliantie ziet licht, Futureproof Group lijft WSB Solutions in (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Beursgang SpaceX verandert ai‑­land­schap

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs