Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Overhead smoort dualcore

25 augustus 2006 - 07:17AchtergrondCloud & Infrastructuur
Dennis Kuit
Dennis Kuit

Het gat tussen snelle chips en traag geheugen speelt de huidige dualcore serverprocessoren parten. Dit blijkt uit een vergelijkend onderzoek van Computable tussen chips van AMD en Intel.

De dualcore-processoren van Intel en AMD, respectievelijk Xeon MP (codenaam Paxville) en Opteron, zijn onderworpen aan een servertest om de verwerkingssnelheid te vergelijken. Hierbij zijn SMP-configuraties (symmetric multiprocessor) gebruikt waarbij elke machine zestien cpu-kernen (virtuele processoren) aan het besturingssysteem geeft. Dat komt met Intel-chips neer op een server met vier Paxville-processoren en met AMD-chips op een server met acht Opterons. Eerstgenoemde heeft namelijk de bedrijfseigen multithreading-technologie HyperThreading waardoor één fysieke core zich voordoet als twee.

Laag prestatieniveau

Het prestatieniveau blijkt met processoren van beide fabrikanten zeer laag uit te vallen als de chips twee of meer taken (programmamodules) in het geheugen delen. Het prestatieniveau valt dan terug tot onder het niveau van één enkele virtuele processor. Vervolgens blijft de verwachte prestatieverbetering bij het opvoeren van de werklast volledig uit zolang deze taken nog actief zijn in het hoofdgeheugen. In een operationele server verlaagt deze eigenschap het prestatieniveau voor het hele systeem. Reden voor de prestatieterugval is de overhead; de protocollen voor de aansturing van het cachegeheugen genereren in de huidige dualcore-processoren een te zware interne werklast. De mate waarin dit euvel optreedt, is afhankelijk van het besturingssys-teem, de drivers, services en applicaties. De virtuele processoren van zowel de Opteron als de Paxville halen pas een hoog prestatieniveau als er evenveel zware taken als virtuele chips zijn. Dit stelt duidelijk andere eisen aan de software; die moet hoofdtaken opdelen in verschillende ‘mini-processen’ (threads), om zo goed mogelijk aan te sluiten op de aangeboden virtuele processoren. Ook dan is een hoog prestatieniveau niet verzekerd. De verwachte lineaire prestatietoename onder ideale omstandigheden hapert bij het Intel-systeem zodra de helft van de virtuele processoren aan het werk zijn.

Doorvoercapaciteit

Een van de voornaamste oorzaken is het grote verschil in doorvoercapaciteit tussen processor en geheugen. Dit laat de prestaties scherp terugvallen wanneer de processorcache de gewenste data niet of niet meer kan aandragen en de processor dus het hoofdgeheugen moet aanspreken. De prestatieterugval hierbij is voor AMD’s processoren een factor zeven, voor Intels chips zelfs een factor negen. Intel en AMD werken aan nieuwe technieken om deze grilligheid van het prestatieniveau tegen te gaan.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    cybercrime
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Rijkswaterstaat moet vaart maken met beveiligen van bruggen en sluizen

    Bord van Mediamarkt
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Mediamarkt licht ‘onbeperkte’ cloudopslag van eigen telecommerk toe

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs