Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Brocom en Datacenter.nl kiezen eieren voor hun geld

30 september 1999 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Rik Sanders
Rik Sanders

Brocom Automatisering geeft de vijf domeinnamen van IBM en Compaq die het had geclaimd, terug aan de rechthebbende eigenaren. Datacenter.nl ziet af van de domeinnaam windows.nl. Microsoft-advocaat Alfred Meyboom vindt dat de Stichting Internet Domeinregistratie Nederland (Sidn) dit soort domeinnaam-kapingen moet tegenhouden.

Vorige week meldde Computable dat het Amersfoortse Brocom de domeinnamen as400.nl, rs.6000.nl, netfinity.nl (IBM) en proliant.nl en deskpro.nl (Compaq) had laten registeren. Inmiddels heeft Brocom besloten de namen terug te geven en een nieuwe domeinnaam te verzinnen voor de toekomstige handelsactiviteiten via Internet.
Het Leidse Internet-bedrijf Datacenter.nl bleek hetzelfde met de domeinnaam windows.nl gedaan te hebben. Microsoft-advocaat Alfred Meyboom liet daarop weten dat hij Datacenter.nl zou sommeren de naam terug te geven, omdat het bedrijf inbreuk maakt op het merkenrecht. Dat is inmiddels gebeurd. Volgens algemeen directeur Serge Diekstra van Datacenter.nl is de relatie met ‘partner’ Microsoft belangrijker dan het eventueel soebatten over een domeinnaam. Hij beweert nu dat het vastleggen van de naam windows.nl een grapje was, naar aanleiding van de versoepeling van de registratieregels.
Voor Meyboom is er waarschijnlijk weer werk aan de winkel. De naam windows2000.nl blijkt geclaimd te zijn door het Amsterdamse bedrijf Ntnt Nederland (met uitdrukkelijke instemming van zijn provider Wide Access), terwijl windowsnt.nl op naam staat van Infopulse uit Best. Overigens staan de namen windows95.nl en windows98.nl nog open voor registratie.

Bureaucratie

In Nederland lopen de aanvragen voor een eigen Internet-adres – een url – via de Sidn. Deze stichting laat een ieder die een verzoek indient een verklaring ondertekenen waarmee de stichting wordt gevrijwaard van eventuele inbreuken op handelsnaam- en merkenrecht. In principe kan iedere naam worden geregistreerd, tenzij het om zeer algemene adressen (automatisering.nl, linux.nl) of misleidende namen (gratis.nl) gaat.
Advocaat Meyboom vindt dat deze vorm van zelfregulering tekortschiet. Hij verbaast zich erover dat noch de Sidn noch de desbetreffende Internetprovider (in dit geval Xs4all) bezwaren heeft gemaakt tegen het claimen van de naam windows.nl. De stichting beroept zich op neutraliteit en legt de verantwoordelijkheid volledig bij diegene die een naam indient. Volgens Ton Belksma, communicatie-adviseur van Sidn, is het bovendien onmogelijk om alle aanvragen voor domeinnamen te laten uitvlooien. "Dat wordt een bureaucratische toestand en strookt niet met de opzet van de stichting. Wij willen domeinnamen snel en efficiënt tegen een aanvaardbare prijs kunnen verstrekken." Belksma heeft op dit moment niet de indruk dat het misbruik uit de hand loopt.

Kostbaar

Op de vraag waarom Microsoft niet eerder zelf de naam windows.nl heeft laten registeren, antwoordt Meyboom: "Microsoft heeft een behoorlijke merkenportefeuille en is actief in alle landen ter wereld. Het is een kostbare affaire om alle merken overal te laten registreren als domeinnaam. Daarbij heeft ieder land weer zijn eigen regels. Zo bestaat in Nederland de verplichting om een e-mail-faciliteit te openen. Het beleid van Microsoft is om alles zoveel mogelijk in de gaten te houden en op te treden wanneer dat moet."
De advocaat hoopt dat de aanbeveling die de World Intellectual Property Organisation (Wipo) afgelopen april deed om domeinnaam-speculatie tegen te gaan, snel wordt overgenomen. De Wipo wil dat alleen de eigenaar van een befaamd merk in staat is het Internet-adres ervan te claimen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Meer lezen

    AchtergrondData & AI

    Fokken met data

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Introductie van sase in het netwerk: eenvoudiger beheer en lagere kosten

    Handen
    ActueelSoftware & Development

    Workday en Randstad slaan handen ineen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: 15 miljoen voor QuiX Quantum, NTT Data met Eurofiber in 5G-zee (en meer)

    OpinieSecurity & Awareness

    Inzicht in kwetsbaarheden aanvalsoppervlak gaat voor budget

    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Eigen datacenter, colocatie of cloud?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    Private AI helpt gemeenten met vertrou...

    In een tijd waarin gemeenten geconfronteerd worden met groeiende verwachtingen van burgers, toenemende wet- en regelgeving en druk op budgetten,...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs