Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

MKB’er moet kennis leren managen

18 september 1997 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Stan de Jong
Stan de Jong

Gesteund door Europese subsidie gaat het midden- en kleinbedrijf leren om kennis strategischer te gebruiken. Dat is de doelstelling van het Know How-project dat op 25 september van start gaat.

In drie symposia leggen deskundigen het belang van kennismanagement uit aan bedrijven in Groningen, Friesland en Drenthe. Per ‘achtergestelde’ provincie komen tien bedrijven in aanmerking voor bedrijfsondersteuning.
Met kennismanagement wordt bedoeld het vergaren, selecteren, beheren en ontsluiten van informatie. Bedrijven beschikken over allerlei vormen van kennis. Slechts een deel hiervan is gedocumenteerd, bijvoorbeeld in productontwerpen, patenten en licenties. Een nog kleiner deel valt in geautomatiseerde vorm aan te boren voor iedereen in een organisatie die het nodig heeft.

Multinationals

Kennismanagement is ongetwijfeld een hype. Je kunt geen symposiumbundel openslaan of je komt het begrip tegen. Dikke pillen worden erover volgeschreven, vaak in zeer abstract jargon. Tot dusverre is kennismanagement vooral een aangelegenheid van multinationals. In het mkb is het een ondergeschoven kindje.
Maar dat is niet helemaal terecht, meent Eddy Kool van Langenberghe van de Rijksuniversiteit Groningen, een van de partners in het Know How-project. "De menselijke invloed op het eindproduct is juist in het mkb onwenselijk groot." Een voorbeeld kan dat verduidelijken. Neem een verffabriek. Daar wordt gebruik gemaakt van vele duizenden pigmenten, die weer worden gemengd met oplosmiddelen en hars. Kennis van de kenmerken van die pigmenten en hun uitwerking op het eindproduct zitten in het hoofd van enkele zeer ervaren mensen. Maar wat doe je als de betreffende expert overlijdt of weggaat? Hoe behoud je die kennis en hoe automatiseer je die? Kortom: hoe kan de mkb’er kennis leren ‘stelen’ van zijn collega. Dat is niet alleen een technisch probleem, maar ook een kwestie van management, benadrukt Kool van Langenberghe.
Naast de Rijksuniversiteit Groningen zijn HdV Management consultants en Cap Gemini bij het Know How-project betrokken. "Kennismanagement wordt steeds belangrijker in onze consultancy", zegt Gerwin Fokkink van Cap. Hij leidt een afdeling van tien consultants die zich specifiek op dit nieuwe terrein richten. Daarnaast zijn zij vraagbaak voor adviseurs in andere business units. Het project is voor Cap belangrijk om ervaring in middelgrote en kleine bedrijven op te doen en specifieke branche-kennis te verwerven. De IT-onderneming wil daarnaast niet ontkennen dat in de implementatiefase wellicht goede zaken zijn te doen.
De Europese commissie heeft drie ton in het project gestoken uit het potje ‘achtergestelde’ regio’s. Eenzelfde bedrag wordt betaald uit het Integraal Structuurplan Noorden des Lands. Het mkb wordt geacht ook zelf een bijdrage te leveren.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Per­so­neels­te­kort stuwt in­ves­te­rin­gen in au­to­ma­ti­se­ring en ai

    Carrière

    Bestuurders buitenspel, 6 keer strijd in de bedrijfstop

    Carrière

    Kort: Betty Blocks herijkt zichzelf, SoftBank steekt 75 miljard in Franse ai (en meer)

    Carrière

    Benelux koploper in ai, maar tekort aan digitaal talent speelt parten

    Carrière

    Nathan Ducastel moet Nederlandse Digitaliseringsstrategie aanjagen

    Innovatie & Transformatie

    VU-hoogleraar Giuffrida wint pres­ti­gi­eu­ze Intel- award

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs