Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Projectmanagers beter opleiden

25 januari 1996 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCarrière
Cok de Zwart
Cok de Zwart

NIJMEGEN – Het conventionele onderwijs in IT-projectmanagement is, zowel in de industrie als in de academische wereld, niet effectief. Een andere opzet van dat onderwijs is derhalve nodig.

Tot deze conclusie komt professor John A. Symes, bijzonder hoogleraar Management van Softwareprojecten aan de Faculteit der Wiskunde en Informatica van de Katholieke Universiteit Nijmegen in zijn inaugurele oratie die hij vorige week hield.
Volgens hem missen projectmanagers in de IT-industrie vaak een aantal vaardigheden om hun project tot een succes te maken. Zij richten zich te veel op interne projectkwesties en houden te weinig rekening met het bredere ‘business’ perspectief.

Dynamische loopbaanontwikkeling

De explosief groeiende IT-industrie kent een dynamische loopbaanontwikkeling. Het is vrij normaal dat iemand start als programmeur, zichzelf opwerkt via functies als analist en ontwerper en uiteindelijk terechtkomt in een management- of adviesfunctie. Door de snelle carrière-ontwikkeling, mede mogelijk gemaakt door personeelstekorten, is er nauwelijks gelegenheid om kennis en vaardigheden te consolideren. Dat geldt ook op het gebied van projectmanagement. Het gevolg is dat projecten niet op tijd worden afgeleverd, budgetten worden overschreden en de opgeleverde software onbetrouwbaar is of niet tegemoet komt aan de specificaties.

Andere aanpak

Studenten moeten derhalve beter worden voorbereid op en getraind in een functie in de IT-industrie. Als voorbeeld waarop dat zou kunnen gebeuren, noemde Symes in zijn oratie het ‘studenten softwarehuis’ dat de informaticafaculteit van de Kun sinds drie jaar kent en vrijwel een exacte weergave is van een ‘echt’ softwarehuis. De deelnemende studenten acquireren projecten bij echte klanten en ontwikkelen software als eindprodukt. Omdat ook de (project)managementrollen worden vervuld door studenten, worden zij geconfronteerd met alle managementproblemen die zich voordoen bij het leiden van zowel ontwikkelprojecten als een softwarehuis.
Deze aanpak, die volgens Symes effectiever is dan de klassieke leermethoden, zou moeten worden voortgezet in het postacademisch onderwijs. Universiteit en industrie moeten daarin nauwer samenwerken. Symes, als directeur Kwaliteitssystemen werkzaam bij BSO/Origin, pleit voor een Pao-programma dat moet opleiden tot een soort ‘Master in Projectmanagement’.

Aansluiting bij industrie

Wellicht dat de graad zou kunnen worden afgestemd op de criteria die de industrie wil gaan hanteren voor het certificeren van projectmanagers. In dat geval kan aansluiting worden gevonden bij het certificatieprogramma dat PMI Nederland, een beroepsvereniging voor projectmanagement, in Nederland heeft geïntroduceerd. Dat programma, afkomstig uit Engeland, beschrijft de kwaliteitseisen waaraan een projectmanager moet voldoen. Eind vorig jaar ontvingen de eerste twintig Nederlandse projectmanagers een certificaat na het succesvol doorlopen van het programma. CZ

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    HackShield Future Cyber Heroes

    85.000 kinderen praten over veilig gamen met HackShield
    Pijl naar rechts icoon

    Wiz

    Wiz versterkt cyber resilience met contextgedreven cloudsecurity
    Pijl naar rechts icoon

    Getac

    Realtime inzicht als fundament voor digitale transformatie
    Pijl naar rechts icoon

    JBT Marel

    TechDoc Finder: AI-zoekagent voor service engineers
    Pijl naar rechts icoon

    Milieu Service Nederland

    WIN-platform: realtime afvaldata voor inzameling en facturatie
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Overheid

    Hoe Noord-Korea westerse it-bedrijven op industriële schaal infiltreert

    Carrière

    ASML kleurt tevredenheidsonderzoek bij: personeel woedend

    Software & Development

    Kort: Neergeschoten Iraniër werkt bij politie‑ict, Java 26 ziet licht (en meer)

    Carrière

    Spoelstra spreekt: Vlotte babbel

    Carrière

    Ai jaagt sol­li­ci­ta­ties door het dak

    Carrière

    Reorganisatie ASML resulteert in vertrouwenscrisis

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs