Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nederland heeft een tekort aan starters en snelle groeiers

17 september 1998 - 22:00AchtergrondInnovatie & Transformatie
Correspondent
Correspondent

Nederland kent relatief weinig snelgroeiende ondernemingen, met name in de IT-sector. In de Verenigde Staten ligt het aantal snelle groeiers vier keer zo hoog. Daar behoort 25 procent tot de snelste categorie, terwijl dit percentage in Nederland 6 procent bedraagt.

Staatssecretaris Ybema (Economische Zaken) zegt tijdens de toelichting op zijn begroting dat weinig techno-starters doorgroeien naar internationaal concurrerende bedrijven. Die geringe doorgroei kan samenhangen met een zekere terughoudendheid om personeel aan te nemen. "Veel jonge ondernemingen willen personeel aannemen, maar doen het toch niet." Behalve de schaarste aan personeel kunnen de hoge kosten en de ingewikkelde regelgeving voor het aannemen en ontslaan een rol spelen.
Ook blijkt het nodig de kapitaalmarkt voor jonge ondernemingen te verbeteren. Eind dit jaar volgt de evaluatie van de Borgstellingsregeling MKB-Kredieten. Daarbij wordt bekeken hoe jonge starters betere financiële mogelijkheden kunnen krijgen.

Levensbelang

Voor innovatieve starters is voldoende beschikbaarheid van risicokapitaal in de pre-start en startfase van levensbelang. Vergeleken met de VS is in Nederland minder durfkapitaal beschikbaar. Dit belemmert met name startende bedrijven in bijvoorbeeld de IT-branche en de biotechnologie die high-tech producten willen maken.
Het aantal innovatieve starters in Nederland blijft achter bij het buitenland. Eén op de tien starters is technisch geavanceerd. Op de universiteiten en hogescholen ontbreekt het aan ondernemersgeest. Slechts 7 procent van de studenten heeft de ambitie een eigen bedrijf te beginnen, tegenover 70 procent in de VS.
Het nieuwe kabinet wil jonge ondernemers gemakkelijker laten toetreden tot de markt. Dat prikkelt bestaande concurrentieverhoudingen en zorgt voor vernieuwing. Daarom moeten barrières voor toe- en uittreding verminderen. Dit kan door veranderingen in de Vestigingswet en de faillissementswetgeving. Momenteel vindt een fundamentele evaluatie van de vestigingswetgeving plaats. Deze wordt in 1999 afgerond.
Staatssecretaris Ybema heeft de indruk dat het voor ondernemers momenteel nog steeds niet goed mogelijk is na een faillissement opnieuw te starten. Dit jaar zal de overheid bezien of het mogelijk is herstarten in Nederland te stimuleren, bijvoorbeeld door het imago van gefailleerden te verbeteren.
 
Snelle groeiers

LandSnelle groeiers
Verenigde Staten25%
Denemarken12%
België6%
Nederland6%
Duitsland5%

 

Meer over

Starters

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Ai neemt ons leven niet over (maar verandert het wel ingrijpend)

    Data & AI

    Surveillance onder de huid

    Innovatie & Transformatie

    Graduate Ventures investeert in quantum-startup FrostByte

    Zorg

    Biomimicry + ai = elektronische hondenneus

    Innovatie & Transformatie

    Delftse QuantWare bouwt grootste quantumprocessor-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ‘Ai-ontslagen’ betekenen zelden hoger rendement, ai moet maak­in­du­strie verslimmen (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs