Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Aanbieders bepleiten breedbandhypotheek

06 juni 2002 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Marco van der Hoeven
Marco van der Hoeven

De aanleg van breedbandverbindingen naar huizen en kantoren, de ‘laatste kilometer’, komt voor rekening van de eigenaren van die gebouwen. De overheid moet de vraag aanjagen, onder andere in de vorm van fiscale stimuli. Dit adviseert de Expertgroep Breedband in een rapport dat is opgesteld in opdracht van de Nederlandse overheid.

De commissie overhandigde het eerste exemplaar van het breedbandrapport vorige week aan demissionair staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Monique de Vries. Voorzitter Wim de Ridder, tevens directeur van de Stichting Maatschappij en Onderneming, lichtte de belangrijkste adviezen toe. Volgens De Ridder is het doel van de commissie geweest om te onderzoeken hoe Nederland ict-koploper kan worden in Europa. Het voorgestelde pakket maatregelen kost de overheid in de komende kabinetsperiode twee miljard euro.

Risico

De opvallendste conclusie van de commissie, die grotendeels bestaat uit vertegenwoordigers van leveranciers, is de oplossing voor het probleem van de aansluiting van woningen en kantoren op de backbone, de laatste kilometer. Dit is nog steeds een van de belangrijkste hindernissen voor een substantiële groei van het aantal breedbandaansluitingen. De Expertgroep wil dat de eigenaren van huizen en kantoren zelf investeren in het aansluiten van hun gebouwen op breedbandnetwerken.
De overheid moet niet opdraaien voor de netwerken. De Ridder: "De expertgroep wijst af dat gemeenten voor eigen rekening en risico breedband aanleggen. We moeten het private karakter van de aansluitingen handhaven." Omdat de overheid de leveranciers niet mag subsidiëren, resteert het stimuleren van de vraag. Dat kan onder meer via fiscale maatregelen. Die zouden het aanleggen van de last mile, waarvan de kosten per gebouw geschat worden op ongeveer 2.500 euro, aantrekkelijk moeten maken voor eigenaren van gebouwen.

Riool

De Ridder: "Zoals het riool bij het huis hoort, hoort ook de breedbandaansluiting daar bij." Hij verwacht dat zowel bedrijven als particuliere huiseigenaren gaan investeren in breedband. Hij hoopt dat de term breedbandhypotheek opgeld zal doen, omdat huiseigenaren graag investeren in modernisering van hun huis, al is het ‘even wennen’. Wanneer de overheid dit onderdeel van de adviezen overneemt kost dat zevenhonderd miljoen euro in de komende kabinetsperiode. Behalve de breedbandhypotheek pleit de commissie ook voor een rol als launching customer voor de overheid, én maatregelen om de economische ontwikkeling te stimuleren.
 
Marco van der Hoeven

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    GS1 Nederland

    Superunie ziet GS1 PAC als krachtige tool voor delen van verpakkingsdata
    Pijl naar rechts icoon

    DataChecker

    Budbee controleert identiteit koeriers (Budbee en DataChecker)
    Pijl naar rechts icoon

    AmeXio

    Modernisering van het digitale platform van Sligro Food Group (AmeXio en Sligro Food Group)
    Pijl naar rechts icoon

    E-Mergo BV

    Van dashboards naar datagedreven alerts met Power Platform (E-Mergo en Lavans)
    Pijl naar rechts icoon

    Carapax IT

    Monitoring luchtkwaliteit in industriële omgevingen met innovatieve data-analyse en AI-oplossingen (Comon Invent en Carapax IT)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Datacenter-bedrijf Goodman eist MW-aansluiting van TenneT

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp bundelt Europese it-activiteiten in divisie Sharp DX

    Cloud & Infrastructuur

    NorthC Datacenters: regionale slagkracht met Europese reikwijdte

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Record bij AMS-IX, digitale zorg loopt vast (en meer) 

    cloudsoevereiniteit EU
    Cloud & Infrastructuur

    Europese Commissie besteedt soevereine cloud aan

    Innovatie & Transformatie

    Nl-tech geeft acte de présence op Hannover Messe 2026

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs