Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Goed is goed genoeg

17 november 2005 - 23:003 minuten leestijdOpinieGovernance & Privacy
Rick van der Lans
Rick van der Lans

Iedereen heeft het erover: de business is ontevreden over de informatie technologie. Dit is deels begrijpelijk want al jarenlang leveren we onze projecten te laat op, zijn ze duurder dan begroot en bieden ze niet de beloofde functionaliteit. Sommigen gaan zelfs zover door te constateren dat de business het vertrouwen in it heeft verloren.

De een stelt voor dat de it beter met de business moet communiceren, dat it’ers beter moeten gaan luisteren. Doen we dat niet, dan worden we allemaal geoutsourced. Dit is echter makkelijker gezegd dan gedaan. Betere communicatie betekent niet automatisch dat de projecten op tijd en binnen budget opgeleverd worden. We zullen ook op zoek moeten gaan naar technieken waarmee we wel aan de eisen voldoen en waarmee we het vertrouwen weer kunnen terugwinnen.
Een van de aspecten die we zeker moeten veranderen is dat we minder megalomanisch moeten denken en werken. De gebruiker vraagt soms een simpel systeem om gegevens in te voeren en wij bedenken een drie-lagen architectuur met gebruikmaking van een portaal en gebaseerd op een enterprise service bus. Het is alsof je aan een aannemer vraagt een tuinhuis te bouwen en hij ontwikkelt een vrijstaande villa met aanlegsteiger. Voor veel projecten wordt te groot gedacht. Elke it’er heeft een ingebouwde angst dat hij of zij iets ontwikkelt dat te klein of te simpel is of niet uitbreidbaar blijkt te zijn. Daarom zetten we vaak groot in. Maar laten we eerlijk zijn, alle mogelijke veranderingen die een organisatie de komende tien jaar zal vragen, zijn niet te voorspellen en er is dus ook niet op te anticiperen.
De meesten van ons begonnen klein bij het verlaten van het ouderlijk huis; ergens drie-hoog op kamers. Ondanks dat we wisten dat we daar niet de rest van ons leven zouden blijven wonen, gingen we die kamer toch naar eigen wens aanpassen: nieuw behangetje, schilderen en misschien wat kleine verbouwingen. Nadat we geld begonnen te verdienen, verhuisden we naar een kleine flat. En opnieuw begonnen we weer te verbouwen. Er kwamen een partner en later ook kinderen in het spel, dus we moesten naar een groter huis verhuizen. En weer begon alles van vooraf aan. Nooit stonden we erbij stil dat het opknapwerk en de verbouwingen misschien maar van tijdelijke aard zouden zijn.
Als we tijdens onze studentenperiode aan een it’er advies hadden gevraagd welke woningruimte we zouden moeten nemen, dan zouden ze direct dat grotere huis adviseren. Want dan is er ruimte om te groeien. Dit zou echter voor een arme student onbetaalbaar zijn.
Waarom maken we eerst niet een klein en simpel systeem? Uiteraard betekent dit dat we na enkele jaren opnieuw moeten beginnen, omdat de eisen en wensen zijn toegenomen. Maar we hebben misschien wel al met de eerste, simpele versie een ROI gerealiseerd en tevens kennis opgedaan over wat werkelijk gewenst is. En waarschijnlijk hebben we onze business prima geholpen door op korte termijn iets te leveren dat ze konden gebruiken. Een simpel systeem is goed genoeg voor vandaag en morgen.
Dit is waarschijnlijk niet de meest ideale manier om te werken gezien vanuit het standpunt van de it, maar het is misschien wel een manier om het vertrouwen erin terug te winnen. Klein denken kan er toe leiden dat we weer vaker op tijd en voor minder geld een lopend project opleveren.

 
Rick F. van der Lans is onafhankelijk adviseur, een internationaal bekend spreker en auteur van diverse boeken, tevens gespecialiseerd in softwareontwikkeling, datawarehousing en internet.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Pijl naar rechts icoon

    AgentsLab

    AgentsLab
    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Duitsers standaardiseren op ODF

    Security & Awareness

    Kamer dringt aan op één meldloket NIS2 en Wwke

    12 social engineering trucs
    Security & Awareness

    ‘Klik of je wordt geblokkeerd’ en nog 11 social engineering-trucs

    Eelco Eerenberg
    Overheid

    Staatssecretaris: Breken met Fast Enterprises voor btw-systeem kost 200 miljoen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Ook (eveneens Amerikaanse) Equinix kan dienst­ver­le­ning DigiD verstoren

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs