Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: Bangladesh clouds

Peter van Eijk
16 mei 2012 - 08:41OpinieCloud & Infrastructuur
Peter van Eijk
Peter van Eijk

Om te zeggen dat Bangladesh wat achterloopt op het gebied van infrastructuur, is een beetje een understatement. Ter informatie: het inkomen per hoofd van de bevolking in Nederland is 27 keer dat van Bangladesh. Dan kun je niet op alle terreinen vergelijkbaar zijn.

Ik mocht cursussen cloud computing geven in Dhaka, aan het nationale instituut voor ict en ict-opleidingen. Dat was ook een mooie gelegenheid om de infrastructuur van het land eens met eigen ogen waar te nemen. Een jaar of dertig geleden was ik als eens in Kenia geweest, zodat ik wat vergelijkingsmateriaal heb.

Bij aankomst valt op dat de nationale luchthaven van een land met meer dan 130 miljoen inwoners niet meer gates heeft dan Rotterdam Airport.

Rond het guesthouse waar ik verbleef werden een paar flats of kantoren gebouwd. Dat gebeurde bijna helemaal met de hand, het cement werd er in emmers naar boven gesjouwd. Ik heb, geloof ik, geen enkele hijskraan gezien, terwijl men er toch serieus hoge gebouwen heeft.

Toch heeft de helft van de bevolking een mobieltje, de dekking is 100% en het gebruik er van is spotgoedkoop: minder dan een cent per minuut, en voor een paar euro per maand heb je mobiel internet. Het instituut waar ik was legt in het hele land een soort multimedia-cafés aan, die worden ontsloten met mobiel internet.

Toen we in de cursus wat voorbeelden van cloud computing bekeken zei er iemand: 'dat gebruiken we al, alleen wisten we niet dat dat cloud computing heette.' Besef van die technologie is er zeker, maar de vaardigheid om die op grote schaal te managen zijn duidelijk minder ontwikkeld.

Electriciteit is overal, in ieder geval in de hoofdstad. Toen moest ik denken aan elektriciteit als metafoor voor public cloud computing: it als utility. Zo gemakkelijk zou het moeten zijn. Maar in het hotel viel regelmatig de stroom uit. Na enkele seconden kon je de noodaggregaat aan horen slaan en hadden we weer licht. Blijkbaar hebben ze naast de public elektriciteit-cloud ook nog een private cloud nodig.

Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur op het gebied van digitale infrastructuren (http://www.peterhjvaneijk.nl/).

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet investeert 142 miljoen in versnelling Nederlandse 6G‑technologie

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Ziekenhuizen ruziën met Chipsoft, Acer presenteert jubileumlaptops (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Besi houdt Amerikaanse kopers voorlopig op afstand

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp komt met nieuwe luchthavendisplays  

    Governance & Privacy

    Hoe realiseer ik een soevereine informatiehuishouding?

    Innovatie & Transformatie

    Australische DroneShield meldt zich in de Benelux

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs