Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Week 35 – 2004

26 augustus 2004 - 22:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Redactie
Redactie

Fred van der Molen beschouwt en becommentarieert het ict nieuws van de afgelopen week. Met deze keer: Zou het een complot zijn? Wat is de beste verdeding? Wat kan een zoekmachine (nog meer) niet?

Zou het een complot zijn?
… misschien. Enkele kamerleden vinden het echter wel vreemd dat alleen adsl-klanten van KPN olympische beelden op internet kunnen bekijken.
VVD-kamerlid Fadime Örgü stelde vorige week kamervragen over de deal tussen de NOS en KPN. Zij vond dat de NOS de mediawet overtrad, omdat de beelden alleen toegankelijk waren voor KPN-klanten. Adsl-gebruikers die hun verbinding afnemen bij alternatieve telecombedrijven of bij één van de kabelbedrijven stonden in de kou. Alsof er geen televisie meer bestaat!
In werkelijkheid is er alleen een NOS die zich in rare bochten moet wringen om de beelden van de Spelen op internet te krijgen. Internet stoort zich namelijk niet aan landsgrenzen. De NOS moet die wel aanhouden ook al distribueert het zijn beelden via dit medium. De IOC wil zijn rechten per se per land verkopen, internet of niet. Daarom zijn ook de gebruikelijke journaals en NOS-herhalingen op internet opgeschort. Die bevatten namelijk ook beelden van het Olympisch toernooi. Alleen KPN kon aan deze eis voldoen, omdat het content kan afgrendelen voor eigen en dus Nederlandse klanten.
De rel rond deze beelden leidt tot merkwaardige observaties: de stevige banden tussen de liberale partij en de kabelsector bestaan blijkbaar nog steeds. Over complotten gesproken: de ‘liberale partij’ wil dan vast ook nog wel een paar jaar wachten met het opengooien van de kabel. Daarnaast klaagden Mac en Linux-gebruikers steen en been. Zou er toch een complot zijn: eentje tussen KPN en een monopolist uit Redmond?
 
Wat is de beste verdeding?
… de aanval. IBM heeft een Amerikaanse rechter gevraagd SCO te verbieden nog langer Linux te leveren. Volgens de ict-gigant schendt de Unix- en Linux-distribiteur uit Utah de Gnu Public License, de licentie waaronder Linux wordt verspreid. De kernel bevat 783.000 regels code van IBM. Omdat SCO de GPL niet erkent, mag dat bedrijf volgens de advocaten van Big Blue geen Linux leveren waarin code zit waarop IBM het copyright heeft.
De claim is een van de interessantste tegenaanvallen van IBM op SCO. Het is niet zozeer de GPL die nu door de rechter wordt getoetst, maar het auteursrecht van onderdelen die onder de GPL zijn gebracht. Een alternatief voor SCO is een eigen Linux-kernel te leveren, zonder Journaled File System, zonder het Enterprise Volume Management System, zonder Dynamic Probes, zonder ondersteuning voor IBM’s Iseries… IBM noemt zo zestien onderdelen die niet in SCO-Linux mogen zitten. Leuk nieuws voor SCO-klanten.
SCO daagde anderhalf jaar terug IBM voor de rechter, omdat het zonder toestemming Unix-code (waarvan zowel SCO als Novell stellen de rechten op te hebben) zou hebben overgeheveld naar de Linux-kernel.
 
Wat kan een zoekmachine (nog meer) niet?
… een beursgang organiseren. Afgelopen donderdag ging internetzoekmachine Google eindelijk naar de beurs. Google en de begeleidende banken maakten genoeg blunders om het feestje te versjteren. Zo vergat het 23 miljoen personeelsaandelen — aanleiding voor een onderzoek door de Amerikaanse beurswaakhond, SEC. Daarop volgde storingen met de website voor de aandelenveiling. Goed getimed kwam vervolgens het vakblad Playboy met een maanden eerder afgenomen interview met oprichters Larry Page en Sergey Brin. Omdat dit koersgevoelige informatie kon bevatten, gelastte de SEC dat het interview werd toegevoegd aan de prospectus.
Het begon allemaal met een hoge inschatting van de waarde. Op de eerste handelsdag zou voor een aandeel Google tussen de 108 en 135 dollar betaald moeten worden. Dat zou de zoekmachine drie miljard dollar opleveren, en een marktwaarde geven van 37 miljard dollar. Uiteindelijk besloot het bedrijf de introductieprijs te verlagen naar 85 dollar.
Het werd toch nog een leuk feestje. De koers van het aandeel steeg met 19 procent naar 100,1 dollar. De verzameling Linux-servers werd daarmee 27 miljard dollar waard, meer dan bijvoorbeeld autofabrikant Ford en Page (31) en Brin (30) zijn nu op papier miljardair. Niet gek, voor een zoekmachine die dezelfde resultaten levert als concurrent Yahoo (38 miljard waard). Kopen dus.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Meer lezen

    Filter
    OpinieCloud & Infrastructuur

    Ddos-aanvallen (en waarom L3-filtering niet optioneel is)

    Handen, samenwerken, fusie
    ActueelOverheid

    Meer regie en samenwerking bij digitalisering overheid

    ActueelGovernance & Privacy

    Microsoft: we zijn geen hulpsheriff

    ActueelCloud & Infrastructuur

    HPE-Juniper vormt blok tegen Cisco

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Opkomst van soevereine clouds: stel dataportabiliteit centraal

    knop op toetsenbord met rolstoelsymbool
    ActueelOverheid

    Einde aan wildgroei van overheidswebsites

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs