Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Meterstanden (deel 2)

28 september 2006 - 22:003 minuten leestijdOpinieInnovatie & Transformatie
Fred van der Molen
Fred van der Molen

Datacenters gebruiken enorme hoeveelheden stroom voor voeding en koeling van computer- en netwerkapparatuur. Zo tapt het datacenter van XS4ALL evenveel stroom af als duizend eengezinswoningen. De provider stapt nu over op duurzame energie en neemt een aansluiting op de nieuwe koudwatercentrale van Nuon.

Dat is mooi natuurlijk, maar het drukt ons nogmaals met de neus op het feit dat energiebesparing lang het ondergeschoven kindje van de computerindustrie is geweest. Vreemd genoeg heeft ook de Europese politiek het de computersector niet erg moeilijk gemaakt. Van het vrijblijvende Energy Star programma gaat bijvoorbeeld nauwelijks een prikkel uit om energiezuinige systemen te ontwerpen. Toch is het gedateerde Energy Star het enige wat we hebben. Europa heeft dit programma in 2000 geadopteerd van de VS, maar momenteel – zeker na de overschakeling naar lcd-schermen – gaat er geen enkele onderscheidende waarde meer van uit. Elke nieuwe computer voldoet aan de minimumeisen. De enige relevante richtlijn is dat bureaucomputers een slaapmodus hebben, waarin nog maar 10 procent van het vermogen wordt verbruikt. Tja. Ten eerste is 10 procent een slappe norm, ten tweede wordt de slaapmodus maar bij een gering percentage van de bedrijfscomputers gebruikt. Diverse onderzoeken wijzen uit dat bureaucomputers ruim 90 procent van hun tijd niets staan te doen. Het label is kortom dringend aan revisie toe. Dat weten de Amerikaanse Environment Protection Agency (EPA) en de Europese Commissie trouwens ook. Ze werken eraan.

Op servergebied is het zelfs nooit tot een Energy Star label gekomen. Daar was ook geen belangstelling voor. Bij de bouw en inrichting van datacentra spelen energiekosten traditioneel geen rol. Het gaat om uptime, prestaties en schaalbaarheid. Dat het energiegebruik van een gemiddelde serverprocessor de laatste vijf jaren is verviervoudigd, wordt ter kennisgeving aangenomen. Pas nu de energiekosten exploderen, ontstaat er meer belangstelling bij fabrikanten en afnemers voor betere dimensionering, slimmere ontwerpen en energiezuinige processoren.

De EPA werkt nu ook aan een Energy Star programma voor servers. Dat zal nog ingewikkeld genoeg worden. Idealiter komt er een maat voor de prestaties per Watt, maar dat is onder andere complex omdat servers zelden op hun maximale capaciteit draaien en fabrikanten verschillende technieken toepassen om het energiegebruik terug te brengen bij lagere belasting. Maar goed, het onderwerp staat – met dank aan de explosieve situatie in het Middenoosten, de opkomst van China en de strapatsen van de Venezolaanse president Chavez – eindelijk op de agenda. Dat bewijst ook de oprichting van de Green Grid Alliance, een wonderlijk samenwerkingsverband waarin de grote Amerikaanse computerfabrikanten en AMD nadenken over ‘groenere datacentra’.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse tech laat zich gelden op MWC26 in Barcelona

    Innovatie & Transformatie

    Kort: Lucanet speelt in op nieuwe KvK-verplichting, geslaagde test laserlink tussen vliegtuig en satelliet (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Eindhovense ai-chipmaker Axelera AI haalt ruim 250 miljoen op

    Innovatie & Transformatie

    Doorbraak ASML: krachtiger EUV-lichtbron verhoogt chipproductie fors

    Innovatie & Transformatie

    KPN laat op MWC Barcelona zien hoe je de fysieke wereld kunt bevragen

    7 ai hubs
    Data & AI

    7 ai-hubs in Nederland uitgelicht

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs