Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: De drie O’s van beveiliging

Peter van Eijk
16 mei 2008 - 07:34OpinieSecurity & Awareness
Peter van Eijk
Peter van Eijk

Toen er alleen zwart-wit TV was, en geen reclame, was er een spotje over brand. Een parmantig getekend ventje, het brandpreventje, moest ons voorlichten, zodat we brand konden voorkomen. Ik moet daar vaak aan denken als het om informatiebeveiliging gaat.

Bij beelden van een slordig in de hei weggegooide sigarettenpeuk kwam brandpreventje ons waarschuwen voor de drie O's. Branden ontstaan door Onwetendheid, Onachtzaamheid en Onoplettendheid. Als we niet goed naar hem zouden luisteren liepen we het gevaar dat elke zomer het grootste deel van de Nederlandse natuur in de as gelegd zou worden.

Deze drie O's zijn ook de oorzaken van missers in de beveiliging van informatie en privacy. Onwetend zijn we nog steeds over de werkelijke gevaren op het gebied van informatiebeveiliging. Natuurlijk kennen we een hoop gevaren, maar welke is nu eigenlijk het belangrijkste? Misbruik van bankpassen wordt bijvoorbeeld het vaakste door familieleden en bekenden gedaan.

Onachtzaam zijn veel mensen die noodzakelijke maatregelen achterwege laten. Een paar voorbeelden. Geen wachtwoord op je PC of Wi-Fi netwerk zetten. Klikken op willekeurige attachments en links die je collegae je mailen. Te lui zijn om op computers de recentste updates te installeren.

Onoplettend zijn velen in het gebruik van computers op het wereldwijde web. Niet opletten of je wel naar de juiste website gaat als je elektronisch bankiert. Je usb stick in zomaar om het even welke pc steken.

In het spotje van brandpreventje proberen de zondaars zich te verontschuldigen met een afwerend "Kan ik er wat aan doen?". Ja, we kunnen er allemaal wel wat aan doen, en het is verstandig om dat te gaan doen. Misschien heb je er helemaal geen last van dat je PC wordt ingelijfd in een botnet van zombies. Maar iemand anders die vandaar uit gehackt wordt heeft daar wel last van. Het is onze digitale burgerplicht om dat te voorkomen. Anders hebben we met zijn allen binnenkort een uitslaande informatiebeveiligingsbrand.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Security dreigingen 2025 in beeld

    De nieuwste inzichten uit het wereldwijde security-landschap

    Computable.nl

    5 must-haves om video-onderzoek een boost te geven

    Over toekomstbestendig video-onderzoek

    Computable.nl

    Grip op de soevereine cloud

    Van bewustwording naar daadwerkelijke controle. Sleutelrol voor CIO en CFO.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    Capgemini en Nviso winnen EU-cybersecuritycontract

    Innovatie & Transformatie

    SandGrain krijgt 13,5 miljoen voor iot-beveiliging met hardware

    Security & Awareness

    Werken aan weerbaarheid

    Security & Awareness

    Kabinet vergroot digitale weerbaarheid

    privacy
    Cloud & Infrastructuur

    Transparantie, redundantie en weerbaarheid: fundament voor vertrouwen in mobiele netwerken

    eEvidence shoot first
    Governance & Privacy

    eEvidence: goodbye privacy, vaarwel digitale soevereiniteit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs