Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

De status van sam: Ebbing Kiestra (NS)

27 november 2018 - 07:534 minuten leestijdOpinieWerkplek & Beheer

Software wordt steeds belangrijker voor organisaties, en dus het managen van software ook. Hoe gaan organisaties hier mee om? En hoe wordt er vanuit verschillende functies naar software asset management (sam) gekeken? Om sam anno 2018 in kaart te brengen, elke twee weken het woord aan een professional uit het veld. Deze keer: Ebbing Kiestra, software-assetmanager bij NS.

Ebbing Kiestra is al dertien jaar actief op het gebied van sam. Eerst bij Essent, waar hij als jongeling in aanraking kwam met softwarelicenties en uiteindelijk met een collega het hele licentiemanagement binnen de organisatie opzette, van het inrichten van processen tot het afhandelen van audits. Drie jaar geleden koos hij voor een nieuwe uitdaging bij NS, waar hij in een team van vier sam-specialisten verantwoordelijk is voor onder andere Oracle-contracten.

Proactief

Toen Kiestra drie jaar geleden begon bij NS, was er binnen het bedrijf veel aandacht voor sam, zeker vergeleken met andere organisaties. Wel was de aanpak vooral reactief – de meeste tijd ging zitten in het blussen van brandjes en het reageren op audits. De afgelopen drie jaar heeft het sam-team de stap gemaakt naar proactief assetmanagement. Het team kan hierdoor beter risico’s inschatten, acties inplannen en voorspellen wat de softwareleveranciers gaan doen.

Vooral voor de grote jongens – in het geval van NS zijn dat Oracle, IBM en SAP – is er volgens Kiestra een serieus niveau bereikt. ‘Honderd procent controle hebben over je licenties en je kosten is een utopie en dat is prima: de kosten zouden dan waarschijnlijk hoger zijn dan de besparingen die het werk oplevert. Maar we weten waar we mee bezig zijn en softwareleveranciers zien dat ook. Dat merk je in de contacten en de onderhandelingen.’

Ervaren experts

Voor het succes van de sam-aanpak zijn twee factoren bepalend: mensen en processen. NS heeft er een paar jaar geleden voor gekozen ervaren sam-experts aan te trekken, met zowel kennis van softwareleveranciers als een netwerk in de sam-wereld. Voldoende kennis en ervaring is volgens Kiestra een basisvoorwaarde om dit werk goed te kunnen doen. Maar hij hamert er ook op dat organisaties niet moeten nastreven álle kennis in eigen huis te hebben: als het nodig is, moet je de juiste experts erbij kunnen halen, bijvoorbeeld voor het analyseren van technische data.

Naast het aantrekken van goede mensen, noemt Kiestra ook het inrichten van processen cruciaal. Het sam-team van NS heeft alles nu volgens ISO 19770-richtlijnen, die specifiek voor sam zijn opgesteld, ingericht. Daarnaast kijken multidisciplinaire teams, met daarin experts op het gebied van sam, architectuur, operatie en inkoop, naar softwarecontracten. Onderling wordt alles goed afgestemd, om onnodige verrassingen te voorkomen.

SaaS verandert weinig

Kiestra ziet de werkwijze van het NS-sam-team weinig veranderen door de opkomst van SaaS. Betalen voor gebruik lijkt in eerste instantie eenvoudiger, maar vendoren komen toch weer met allerlei metrieken en kostenstructuren die het complex maken. Het komt erop neer dat je als sam-team ook bij cloud-abonnementen net zo goed moet opletten als bij on-premise-licenties. Vooral het gevaar dat je te veel betaalt ligt op de loer. Kiestra geeft Office 365 als voorbeeld. Dat product heeft allerlei soorten licenties, van goedkopere licenties met een beperkt aantal producten tot uitgebreide pakketten. Het is dan zaak goed te kijken wie welke licentie precies nodig heeft, om onnodige kosten te voorkomen.

Andere rol

De rol van software-assetmanagers binnen organisaties is volgens Kiestra wel aan verandering onderhevig. Er is binnen sam-teams enorm veel relevante data over het it-landschap aanwezig. Deze gegevens zijn voor méér aan te wenden dan alleen voor het managen van softwarelicentiecontracten. Kiestra verwacht daarom dat hij met zijn collega’s als een ‘trusted advisor’ meer toegevoegde waarde gaat bieden aan andere afdelingen. Als zij bijvoorbeeld zien dat van een bepaald softwareproduct nog veel oude versies draaien, kunnen zij hun security-afdeling daarop attenderen.

Meer over

ArchitectuurContractmanagementISOLicentiesOfficeSaaS

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Meer lezen

    OpinieWerkplek & Beheer

    De status van sam: Dirk Jan Zethof (Woningnet)

    Contract ondertekenen
    OpinieWerkplek & Beheer

    De status van sam: compliance-expert Tor Arne Myhre

    OpinieCarrière

    De status van sam: it-manager Niels Wijbrandts

    Software asset management
    OpinieWerkplek & Beheer

    De status van sam: Otto Sleeking (Taylor Wessing)

    OpinieWerkplek & Beheer

    De status van sam: Marcel van de Molen (ex-Oracle)

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs