Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Supercomputer-Windows niet voor Itanium

18 november 2004 - 23:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Microsoft maakt zijn toekomstige Windows 2003-variant voor supercomputers niet geschikt voor Intels 64-bit Itanium-processor. Dit is de Windows Server 2003 Compute Cluster Edition, wat dus niet op reguliere clusters slaat.

Microsoft werkt al sinds 2003 aan een Windows-uitvoering voor zware rekentaken (high performance computing). Tot vorige week droeg die de naam Windows Server 2003 High Performance Computing Edition. De voornaamste verandering voor hpc is de toevoeging van mpi (message passing interface) waardoor de diverse servers in een rekencluster hun werk coördineren. Deze nieuwe variant van Windows Server moet in de tweede helft van 2005 verschijnen.

Tegenslag

Het ontbreken van ondersteuning voor de Itanium is de zoveelste tegenslag voor die processor. Onlangs schrapte Itanium-voorstander HP zijn werkstations met die chip. Toch is de Microsoft-tegenslag minder veelbetekenend dan veel criticasters menen. De hpc-variant van Windows is bedoeld voor rekenclusters die bestaan uit vele, gekoppelde servers (nodes). Dat type computer is goed voor 296 plaatsen in de vorige week vernieuwde wereldwijde ranglijst van supercomputers (top500.org).
Voor clusters worden in de regel relatief goedkope processoren gebruikt, zoals Intels 32-bit Xeon-processor, AMD’s semi-64-bit Opteron-chip en Intels nieuwe semi-64-bit Xeon EMT (extended memory technology). Laatstgenoemde chip is compatibel met AMD’s 64-bit extensies van de 32-bit x86-instructieset.
De volledig 64-bit Itanium is relatief duur en verbruikt bovendien nogal wat energie wat weer tot hitte-afgifte leidt. Die eigenschappen maken deze processor minder geschikt voor rekenclusters met een hoge dichtheid (aantal servers en processoren per rek).
Toch bekleedt die Intel-chip een redelijk aantal posities in de top 500. De processor leent zich namelijk wel goed voor krachtige computers bestaande uit grote, overkoepelende systeem-images. SGI’s Columbia-machine bij ruimtevaartorganisatie NASA is hier een goed voorbeeld van. Die wereldwijde nummer twee is weliswaar een cluster met 10.240 processoren, maar de individuele servers beslaan elk 512 Itanium 2-chips.

Linux

Veel machines in de top 500, met name de clusters, draaien Linux. Dat open-source-besturingssysteem is relatief goedkoop én sterk aanpasbaar aan de specifieke rekentaak. Microsoft wil hier een graantje meepikken, ook al is de supercomputermarkt een niche. Analisten menen dan ook dat uitstraling mede motivatie is voor de ontwikkeling van de hpc-variant van Windows. < BR>

Meer over

HPCWindows Server

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Computable.nl
    Innovatie & Transformatie

    Windows-super verovert plek in top25

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs