Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Een CISO hoort in elke boardroom

22 mei 2015 - 13:174 minuten leestijdAdvertorialSecurity & Awareness
Birgit Bunt
Birgit Bunt

Door een aantal grote security-incidenten, vooral in de bancaire sector de laatste tijd, lijkt de besluitvorming over IT-security versneld naar de boardroom te verschuiven. Reputatieschade door negatieve media-aandacht kan immers groot zijn. Daarnaast speelt ook compliance een belangrijke rol, omdat er steeds meer met vertrouwelijke klantgegevens wordt gewerkt. Ik denk daarom dat er in een moderne boardroom zowel een CIO als CISO hoort te zitten.

Over deze blogger

Jeannine Peek is sinds november 2011 directeur van Dell Nederland. In deze functie is zij eindverantwoordelijk voor de gehele Nederlandse Dell-organisatie. Voor de overstap naar Dell was zij verantwoordelijk voor de fusie tussen uitzendbureaus Content en Unique die zij als directeur begeleidde. Daarvoor was Jeannine werkzaam in verschillende sales-functies bij Dell, Worldcom en KPN. Naast haar werk voor Dell is zij voorzitter van ICT Milieu.

Jeannine studeerde technische bedrijfskunde met als afstudeerrichting informatiekunde aan de Universiteit Twente.


Recente veiligheidslekken in de financiële wereld hebben veel bedrijven bewuster gemaakt van de beveiligingsrisico’s die ze lopen. Dit soort incidenten hoop je als bedrijf nooit mee te maken, laat staan dat ze breed worden uitgemeten in de media. Een voordeel is wel dat cyber security hierdoor meer op de agenda van de boardroom is gekomen. Je kunt je echter afvragen of een grote inbraak en al die negatieve media-aandacht noodzakelijk zijn om tot dit inzicht te komen. Ik ben bang dat een dergelijke grote crisis bij veel bedrijven toch nodig is. Het uitblijven van een beveiligingslek is geen bewijs van een goede beveiliging. Het is onmogelijk om een IT-infrastructuur perfect en permanent te beveiligen. Je moet daar continu mee bezig zijn, want hackers zijn doorlopend op zoek naar nieuwe ingangen. En wat te denken van medewerkers binnen de eigen organisatie die bewust of onbewust de poort openzetten voor indringers? Die ‘menselijke factor’ zou ook onderdeel moeten zijn van de security-strategie.

Dringende redenen

Praten over beveiliging is een ding, maar een cyber-aanval met grote financiële gevolgen verbindt er een prijskaartje aan. Dit is meestal het moment dat over security serieus op het niveau van de boardroom wordt gesproken en er concreet actie wordt genomen. Maar toch zie ik wel een lichtpuntje, ook bij bedrijven die nog geen cyber-aanval hebben doorstaan. De laatste jaren is mij de snelle opkomst van de chief information security officer (CISO) in de boardroom opgevallen. Die rol werd eerder, net als die van de chief information officer (CIO) nog maar nauwelijks serieus genomen op C-level. Ondanks het feit dat de CIO lang onder de boardroom heeft gezeten, praat de CISO tegenwoordig wel al op dat niveau mee. Naast het feit dat de CIO natuurlijk ook op dit niveau hoort mee te praten, lijkt me dat een heel goede ontwikkeling.

Beveiliging op gebruikersniveau

Ook al ben ik van oorsprong een techneut, één ding is volgens mij helder: er is in het bedrijfsleven steeds meer behoefte aan beveiliging op gebruikersniveau. Bij Dell bijvoorbeeld worden jaarlijks standaard security- en compliance-trainingen gegeven. Deze trainingen worden continu aan de actualiteit aangepast, omdat er steeds weer nieuwe beveiligingsrisico’s bij komen. Vroeger mocht je geen dossiers mee naar huis nemen, omdat je ze wellicht in de trein kon laten liggen. Tegenwoordig ben je als werknemer een doelwit voor hackers om het bedrijfsnetwerk binnen te dringen. Naast technische beveiligingstechnieken als encryptie is er daardoor een heel nieuw beveiligingslek ontstaan in de vorm van de werknemer. Dit vereist een geïntegreerde aanpak voor beveiliging, waarbij alle informatie-uitwisseling binnen de organisatie gemonitord en geanalyseerd moet worden. Het hele proces moet tot op device-niveau helder en veilig zijn. Dell gebruikt intern dezelfde security-technologie die we onze klanten aanbevelen. ‘Drink your own champagne’, in de woorden van onze eigen CISO. Op die manier houden we hackers buiten de poort, maar daarnaast schakelen we ook proactief ethische hackers in om onze beveiliging te testen. Dat is de beste manier om maximaal grip te houden op de beveiliging van je organisatie.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Rapport 2026: cyberdreiging in kaart gebracht

    Trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    Gestandaardiseerde huisartscommunicatie vanuit PUUR.: sneller, veiliger en zorginstelling-overstijgend (PUUR en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Ecare Software

    PUUR. integreert met SUP: minder administratie, meer tijd voor zorg (PUUR. SUP en Ecare)
    Pijl naar rechts icoon

    Emixa B.V

    Van 3 weken naar 3 dagen: hoe Kornelis de doorlooptijd met 85% verbetert (Emixa)
    Pijl naar rechts icoon

    ESC Holding

    Digitalisering van analoge bouwtekeningen en registraties infrastructuursystemen bij Brabant Water (Brabant Water en ESC Holding)
    Pijl naar rechts icoon

    Esri Nederland

    Provincies Noord- en Zuid-Holland krijgen grip op ruimtelijke opgaven met ArcGIS (provincie Noord-Holland, provincie Zuid-Holland, ArcGIS en ArcGISEsri)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Twee datablunders Anthropic in één week, vernieuwde HP LaserJet‑lijn (en meer)

    Security & Awareness

    Hacktivisme draait steeds meer om psychologische ontwrichting

    Security & Awareness

    It komt van Mars, ot van Venus

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse cloudcoalitie vormt front tegen Amerikaanse dominantie

    Data & AI

    Kort: Full Join sorteert voor op post-quantumbeveiliging, Sodexo halveert foodwaste dankzij data (en meer)

    Overheid

    Financiën tast in het duister over herstel na hack

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs