Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Kinderprogrammeertaal Scratch scheert hoge toppen

22 september 2023 - 08:28ActueelCarrièreCoderdojo
William Visterin
William Visterin

Python, C en C++ zijn de vooraanstaande programmeertalen in de top 20 van de Tiobe-index. Op de veertiende plek even staat Scratch, een van de grootste stijgers. Ook Rust en Kotlin maken een flinke sprong.

De grafische graphical block-based programmeertaal Scratch is gemaakt om kinderen te leren programmeren. In die zin is een plek tussen technologieën en talen als R, Assembly, Fortran en SQL op zijn minst opvallend. Deze zomer haalde Scratch de hoogste positie ooit. Het staat nu op veertiende plek. .Vorig jaar stond de taal niet in de top 20, terwijl drie jaar geleden deze top nipt werd gehaald.

Ook initiatieven als Coderdojo in België en Nederland, die kinderen in aanraking brengen met technologie, maken actief gebruik van Scratch als programmeertaal. ‘Elke Dojo start bij ons altijd met Scratch. En dit heeft verschillende redenen’, zegt Martine Tempels, oprichter van Coderdojo België. ’Scratch is gratis, heel toegankelijk en werkt op alle computers ongeacht besturingssysteem of ouderdom van het toestel. Er is geen extra materiaal voor nodig, dus kan door de deelnemer ook makkelijk thuis verder gezet worden.’

In veel gevallen is Scratch voor kinderen en jongeren ook een opstapje. ‘Veel Dojo’s zijn in de loop der jaren ook op zoek gegaan naar tekstuele programmeertalen. Python is daar onder meer populair’, weet Tempels.

Tiobe

In de algemene Tiobe-index blijft Python de populairste programmeertaal, gevolgd door C, C++ en Java.

Naast Scratch kent de lijst ook andere opvallende stijgers. Dat zijn Fortran, maar vooral Rust en Kotlin. Ook deze laatste twee duiken, in vergelijking met een jaar geleden, de top 20 binnen. Maar in de top 15 is Scratch de grootste stijger.

Meer over

BesturingssystemenC#FortranSQL

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    Saba, eiland, Caribisch
    ActueelCarrière

    Kort: Postcodes voor Caribisch Nederland, LAI uit Schiedam beste HPE-opleider, Gates fakkelt Musk af

    ActueelCarrière

    Groningers verkopen crypto-platform Deribit voor 2,9 miljard dollar

    OpinieCarrière

    Spoelstra Spreekt: Je baan verdwijnt

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    man kijkt naar het korte nieuwsoverzicht van Computable
    ActueelCarrière

    Kort: Aanvalsdetectie ai-agents, kenniskloof cio’s, overnames Wolters Kluwer, Esprit ICT en Main

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs