Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Linux-gebruikersgroep: Heemskerk verdient standbeeld

11 december 2007 - 09:463 minuten leestijdActueelGovernance & Privacy
Jolein de Rooij
Jolein de Rooij

De Nederlandse Linux gebruikersgroep (NLLGG) vindt dat PvdA-staatssecretaris Frank Heemskerk een standbeeld verdient voor zijn actieplan ‘Nederland in open verbinding’ dat de Tweede Kamer woensdag behandelt.

Het bestuur van de NLLGG over het ‘actieplan Heemskerk‘, waarmee het gebruik van open standaarden en open source software bij de (semi-)publieke overheid moet worden versneld: "Bestaande grote spelers verzetten zich met hand en tand tegen deze beslissing, die hun comfortabele positie dreigt te doen wankelen. De ‘vrije’ concurrentie wordt aangetast en de ‘innovatie’ dreigt te stoppen. Dat is echter juist de bestaande situatie. Niemand mag op dit ogenblik immers iets maken dat toegang biedt tot het gesloten formaat van die leverancier, dus zijn we aan diens willekeur overgeleverd."

"In de huidige situatie wordt de burger gedwongen specifieke software te kopen om de eigen informatie in te kunnen zien of moet zich die software illegaal verwerven. Uitgesloten worden is namelijk het enige alternatief."

Gesloten formaten

"Wat ons betreft mag er voor staatssecretaris Heemskerk een standbeeld opgericht worden als hoeder van een toegankelijke samenleving. Als mensen die te vaak geen toegang wordt gegund tot gesloten formaten weten wij wat het betekent om uitgesloten te worden. Daarom weten wij ook hoe belangrijk het is dat informatie te allen tijde voor iedereen toegankelijk is en blijft."

"Bij deze roepen wij de tweede kamer dan ook op om het actieplan alle steun te geven en met name om vast te houden aan de voorwaarden die de toegankelijkheid voor iedereen waarborgen."

Actieplan Heemskerk

Woensdag wordt het actieplan ‘Nederland in open verbinding’, dat tot doel heeft het gebruik van open standaarden en open source software bij de (semi-)publieke overheid te versnellen, door de Tweede Kamer behandeld. Heemskerk wil de interoperabiliteit binnen de overheid vergroten door het gebruik van open standaarden en de afhankelijkheid van leveranciers te verminderen door het gebruik van open source software. Zo wil hij bovendien een ‘gelijk speelveld op de softwaremarkt bevorderen’.

Onderdeel van het actieplan is de invoering van een ‘comply-or-explain and commit’-principe, dat voorschrijft dat overheden (rijksdiensten vanaf april 2008 en overige overheden en instellingen vanaf december 2008) zich moeten verantwoorden wanneer ze open standaarden niet ondersteunen en moeten beloven dat in de toekomst wel te doen. Op januari 2009 moeten er daarnaast implementatiestrategieën zijn geformuleerd voor de aanbesteding, inkoop en het gebruik van open source softare door alle ministeries. Een jaar later moeten die er ook zijn voor semi-overheden in het onderwijs, de zorg en de sociale zekerheid.

Tot slot schrijft het actieplan voor dat ODF uiterlijk in januari 2009 wordt ondersteund door alle ministeries en ‘mede-overheden’. De OpenDocument-indeling (ODF) of het OASIS Open Document Format for Office Applications, zijn een open standaard voor het opslaan en uitwisselen van tekstbestanden, rekenbladen, grafieken en presentaties.

 

Meer over

LinuxOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelOverheid

    Vista in aanbesteding was fout adviesbureau

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Lopende contracten remmen plan-Heemskerk

    Computable.nl
    ActueelOverheid

    ‘GOUD vereist meer open source van Getronics’

    Computable.nl
    ActueelOverheid

    Minimum van 50.000 ondermijnt plan Heemskerk

    Euro
    ActueelOverheid

    Plan Heemskerk alleen boven 50.000 euro

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Aanpakker’ Heemskerk ontvangt ITO Award

    2 reacties op “Linux-gebruikersgroep: Heemskerk verdient standbeeld”

    1. Mark Jansen schreef:
      11 december 2007 om 14:24

      Voor wie geinteresseerd is in het juridisch kader rond dit vraagstuk, zie mijn scriptie:
      http://www.markjansen.nl/masterscriptie_rechten.pdf

      Login om te reageren
    2. John schreef:
      12 december 2007 om 10:01

      Eindelijk weer een politicus die doet wat hij/zij zegt. Nog een paar van dat soort mensen en open standaarden en Open Source krijgen binnenkort een echte kans. Dan kan geen bange wethouder, staatssecretaris of een zich ict-consultant noemende amateur zich nog verschuilen achter de kromme argumenten die ze voorgelepeld krijgen van een paar bijna monopolisten.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs