Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Sun biedt eindelijk bèta JavaFX

01 augustus 2008 - 08:27ActueelCloud & InfrastructuurAdobeGoogleMicrosoftSun
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Sun Microsystems wil een graantje meepikken van de opbloeiende markt voor webapplicaties. Het bedrijf kondigde in mei vorig jaar JavaFX aan. Nu verschijnt de eerste bèta van die ria-technologie (rich internet applications).

Veel softwareleveranciers zien brood in applicaties die via het web werken en daarbij toch ook veel functionaliteit bieden. Dergelijke 'rijke' internetapplicaties (ria's) hebben wel een andere onderlaag nodig dan reguliere applicaties. Sun Microsystems biedt nu een eerste bèta van JavaFX. Dat is een scripttaal voor geanimeerde interfaces voor webapplicaties. Het leent zich daarmee ook voor applicaties zelf en niet alleen voor simpele animaties, net als toentertijd Java zelf.

De nu onthulde bèta is gratis te downloaden en omvat een software-ontwikkelkit (sdk), een compiler, een reeks libraries en versie 6.1 van Java-ontwikkelomgeving Netbeans. Laatstgenoemde is voorzien van plugins om met JavaFX-code te werken.

https://www.youtube.com/watch?v=Uuz8OG3ZTlc

JavaFX Preview

Jaar werk

Sun kondigde de eigen ria-technologie aan op de JavaOne-conferentie die in mei vorig jaar plaatsvond in San Francisco. Topman Rich Green presenteerde daar de rijke multimediamogelijkheden van JavaFX. Daarbij is ook voorzien in een variant voor mobiele apparaten zoals smartphones. Die apparaten rukken op, vooral door de hypes rondom Apple's iPhone en Google's Android-besturingssysteem voor mobiele telefoons.

Drukke markt

De ict-leverancier mengt zich hiermee in de woelige ontwikkeling van de ria-markt. Adobe heeft al voet aan de grond met de Flash-technologie van het overgenomen Macromedia. Die technologie heeft de eerste ronde in de concurrentie voor internetapplicaties gewonnen van Suns Java en de daarmee te bouwen applets. Adobe bouwt nu door op die voorsprong met Flex, afgeleid van Flash. Daarbij worden ook de eerste stappen gezet om de ria's los te weken van de webbrowser. Adobe doet dat met Air (Adobe integrated runtime), waarmee het ook Linux omvat.

Ondertussen is ook Microsoft de ria-arena ingestapt; het heeft daarvoor de geheel nieuwe SilverLight-technologie ontwikkeld. Die draait niet alleen op concurrerende browsers zoals het opensource Firefox, maar ook op concurrerende besturingssystemen: Mac OS X en Linux. Verder is ook zoekmoloch Google actief op ria-gebied. Het gebruikt daarvoor 'gewoon' ajax (asynchronous JavaScript and xml) en biedt daarvoor cloud computing-diensten met zijn App Engine.

Meer over

BesturingssystemenInternet ExploreriPhoneJavaSocial media

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelSoftware & Development

    Microsoft verslaat met Silverlight Adobe nog niet

    Computable.nl
    AchtergrondSoftware & Development

    Sun wil Java weer populair maken

    Moviematch
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Adobe zet nieuwe stap in webevolutie

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Microsoft werkt nog aan Silverlight voor Linux

    Computable.nl
    ActueelWerkplek & Beheer

    Product: Adobe Flex 3

    Computable.nl
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Sun werft ontwikkelaars met Java en JavaFX

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs