Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

‘Betrek juristen al vanaf programmeerfase bij blockchain’

20 november 2017 - 09:083 minuten leestijdActueelFinanciële dienstverlening
Christel Dieleman
Christel Dieleman

Om een smart contract juridische geldigheid te geven, moeten juristen zo vroeg mogelijk betrokken worden bij de totstandkoming van een blockchaintoepassing, al dan niet bij de programmatuur van die toepassing. Rechtskundige zaken zijn namelijk niet meer achteraf te regelen met een document. Dit stelt de Dutch Blockchain Coalition in een nieuw rapport over de juridische houdbaarheid van smart contracts.

Het nieuwe rapport is overhandigd aan René Penning de Vries van Boegbeeld ICT tijdens het ECP Jaarcongres. Het onderzoeksrapport is geschreven door een expertgroep van de Dutch Blockchain Coalition en legt uit wat smart contracts zijn, met welke juridische vraagstukken organisaties rekening moeten houden en aan welk nieuw soort kennis en opleiding er behoefte is.

Juridische geldigheid

De auteurs van het rapport wijzen op nieuwe juridische vraagstukken die ontstaan door bijvoorbeeld het onomkeerbaar vastleggen van transacties in blockchains en de automatische uitvoering van betaalopdrachten door apparaten, zonder directe tussenkomst van personen. Om een smart contract juridische geldigheid te geven, moeten de juridische componenten meteen al vanaf het begin worden meegenomen, al dan niet in de programmatuur van de blockchaintoepassing. Dat is niet meer achteraf te regelen met een document.

Auteur Sandra van Heukelom, advocaat-partner bij Pels Rijcken zegt hierover: ‘Juristen moeten vanaf de start kunnen meedenken over de vertaling van juridische eisen in technologische toepassingen en business-afspraken. Dit vraagt van juristen, programmeurs en ondernemers dat zij elkaar leren verstaan en nauwer gaan samenwerken.’

Ook het curriculum van universiteiten en hogescholen moet zich hierop aanpassen. Auteur Olivier Rikken, director Blockchain en Smart Contracts bij AXVECO: ‘Van een nieuwe generatie professionals wordt deskundigheid verwacht op verschillende vakgebieden: informatietechnologie, businessmodellen en wet- en regelgeving.’

Overeenkomst via computercodes

Het gebruik van smart contracts, het aangaan van een overeenkomst en/of executie via computercodes op een blockchain, wordt volgens de blockchaincoalitie in steeds meer domeinen de praktijk. Voorbeelden zijn zonne-energie delen en automatisch verrekenen tussen buren en het oormerken van subsidies om ervoor te zorgen dat het geld op de juiste plek belandt.

René Penning de Vries sprak bij de ontvangst van het rapport zijn waardering uit: ‘Invoering van smart contracts met gebruik van blockchaintechnologie vraagt kennis van zowel digitalisering, business development als wet- en regelgeving. De werkgroep ‘smart contracts’ geeft organisaties met dit rapport bruikbare handvatten om hierover na te denken en eerste stappen te zetten.’

Dutch Blockchain Coalition

De Dutch Blockchain Coalition is een samenwerkingsverband van vijfentwintig partners uit de financiële dienstverlening (banken, verzekeringen), de sectoren logistiek, energie, veiligheid en ict, ministeries, de kenniswereld en toezichtpartijen als de Nederlandsche Bank (DNB) en de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie (KNB). De coalitie is een initiatief van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. De coalitiepartners testen de mogelijkheden van digitale identiteiten voor blockchain en onderzoeken wet- en regelgeving.

Meer over

Blockchain

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Hoe krijgen we weer grip op cloud-kosten?

    De enorme toename van public cloud gebruik binnen organisaties zorgt voor uitdagingen in de relatie tussen IT en Finance. Samen zijn ze de grip op de cloud-kosten kwijtgeraakt.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    Blockchain
    AchtergrondData & AI

    Let’s blockchain!

    Hewlett Packard Enterprise (HPE)
    ActueelCloud & Infrastructuur

    HPE komt met blockchain-as-a-service

    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    ‘Blockchain zal de wereld veranderen’

    Blockchain
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Shell, ING en ABN Amro in blockchain-consortium

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Blockchain, waar hebben we het eigenlijk over!?

    ActueelCarrière

    SVB verkent blockchain bij e-identificatie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs