Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Alarmbellen

Rathenau waarschuwt voor risico’s ar en vr

27 oktober 2023 - 08:17ActueelInnovatie & TransformatieRathenau Instituut
Diederik Toet
Diederik Toet

De doorontwikkeling van immersieve technologieën, zoals virtual en augmented reality, vergroot het risico op beïnvloeding en manipulatie van burgers. Huidige wetten en beleidsvoering kunnen de maatschappelijke dreiging van grootschalige dataverzameling door Big Tech niet inperken. Dit concludeert het Rathenau Instituut, dat oproept tot debat.

Immersieve technologie vervaagt de grens tussen de fysieke en virtuele wereld en verzamelt veel gegevens over gebruikers, waaronder pupilreflexen, irisscans, neurodata en stemgegevens. Deze grootschalige verzameling van lichaams- en gedragsgegevens brengt risico’s met zich mee voor privacy, democratie en veiligheid, waarschuwt de Haagse denktank.

Momenteel mogen bedrijven en overheden data verzamelen na toestemming van de gebruiker. Onderzoekers van Rathenau vragen zich af of mensen beseffen waarvoor ze toestemming geven en of het wel wenselijk is om die verantwoordelijkheid bij de gebruiker te leggen. De lichaams- en gedragsgegevens kunnen namelijk ook voor andere doeleinden worden verwerkt dan waarvoor ze zijn verzameld. Deze zogeheten function creep vergroot de maatschappelijke risico’s van digitalisering.

Het Rathenau Instituut concludeert dat de huidige wetgeving en beleid ontoereikend zijn voor de verantwoorde doorontwikkeling van immersieve technologie. De organisatie roept op tot een maatschappelijk debat over welke persoonlijke data wel of niet mogen worden verzameld, onder welke voorwaarden en voor welke specifieke toepassingen. Het debat moet rekening houden met de bescherming van burgers, de verantwoordelijkheid van ontwikkelaars en de rol van toezichthouders.

De denktank ziet vooral in de gezondheidszorg, training en onderwijs, entertainment, infrastructuur, industrie, kantoor en kunst veel nieuwe toepassingen van immersieve technologie. Naast ar en vr wordt ook de metaverse tot een immersieve technologie gerekend.

Meer over

DatabasesPrivacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Groningers verkopen crypto-platform Deribit voor 2,9 miljard dollar

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Voorbereiding & verhuizing: zo implementeer je de hybride cloud

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Europese Rekenkamer kraakt EU-strategie voor chipsector

    ActueelData & AI

    EU investeert bijna 2 miljard in digitale innovatie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs