Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Strijd over eigendom .web ontbrand

16 oktober 2000 - 22:003 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Manuela Fun
Manuela Fun

Afilias LLC, een consortium van negentien ’topdomein’- registratiebedrijven, ligt onder vuur omdat het de Top Level Domeinnaam .web probeert op te eisen.

Deze Top Level Domeinnaam (TLD) is echter al vier jaar in het bezit is van het Amerikaanse bedrijf Image online design (IOD). De publicatie van de 47 aanvragen voor nieuwe TLD’s van Icann (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) heeft geleid tot een debat over de legitimiteit van de claim van IOD op .web. Het bedrijf gebruikt dit domein al sinds 1996 als alternatief voor .com.
Afilias wil in aanmerking komen voor de registratie van .web, .site of .info. Leden van het consortium verklaarden hierover dat marktonderzoek heeft uitgewezen dat .web onder potentiële registrerende de voorkeur heeft als alternatief voor .com.
IOD maakt al jaren buiten het root-systeem om gebruik van .web en meent dat de populariteit van de site te danken is aan de inspanning voor webtld.com. Het Californische bedrijf krijgt nu van Icann de kans .web binnen het root-systeem te gebruiken, maar moet hiervoor 50.000 dollar neer tellen.
"De identiteit van Afilias kwam voor ons als een grote verassing", zegt Christopher Ambler, cto (chief technology officer) en president van IOD. "We dachten dat het een nieuwkomer op de markt was die niet op de hoogte was van onze achtergrond." Integendeel, een aantal leden van Afilias, waaronder NSI en Core, wisten precies wat IOD heeft gedaan met .web. "Dit is een schaamteloze poging om ons vier jaar van ons werk af te nemen", klaagt Ambler.
De geschiedenis van IOD’s claim van .web is net zo controversieel als de evolutie van Icann en het domeinnaam-systeem zelf. Ambler beweert dat de onlangs overleden Jon Postel, directeur van Iana (Internet Assigned Numbers and Authority) en een van de oprichters van Icann, reeds in 1996 heeft belooft .web in het officiële Dns op te nemen. Volgens IOD is Postel zijn afspraak niet nagekomen, wat in 1997 resulteerde in een aanklacht tegen Iana. De zaak werd door bemoeienis van de Amerikaanse overheid stopgezet.
Vervolgens heeft IOD Core en PGmedia aangeklaagd wegens het gebruik van .web in alternatieve archieven. IOD verloor deze zaken en is momenteel nog in hoger beroep. Het algemene oordeel lijkt echter dat elke registratie met handelsrechten op een TLD is uitgesloten, wat de wettelijke positie van IOD erg verzwakt. "Het gaat niet om legaliteit", zegt Ambler. "Het gaat om eerlijkheid en openheid, wat overigens de basis van Icann zou moeten zijn."
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    AchtergrondCarrière

    Ict-overnamemarkt trapt 2025 goed af, maar onzekerheid troef

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Voorbereiding & verhuizing: zo implementeer je de hybride cloud

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Europese Rekenkamer kraakt EU-strategie voor chipsector

    ActueelData & AI

    EU investeert bijna 2 miljard in digitale innovatie

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Iwell ontvangt bijna 30 miljoen groeigeld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs