Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Chipmarkt hapert ook voor toeleveranciers

21 december 2000 - 23:004 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Het komende jaar heeft haperingen én versnellingen in het verschiet voor de chipmarkt. Intel en AMD joegen elkaar het afgelopen jaar op in de Gigahertz-race.

Bovendien blijkt het vierde kwartaal niet bepaald in lijn met de voorgaande periodes. Niet alleen chipproducenten, maar ook leveranciers van productieapparatuur voor halfgeleiders kampen met een onrustige markt.
De haperingen waren tot deze maand relatief licht. Liet Intel weer een steek vallen, dan stond AMD klaar om daar profijt van te trekken. Worstelde laatstgenoemde met het aanjagen van moederbordfabrikanten, dan greep Intel zijn kans. Tussen die activiteiten door joegen de twee bedrijven elkaar op met alsmaar hogere kloksnelheden voor hun processors. De markt voor PC-processors voer er wel bij.
Hetzelfde gold voor de leveranciers van productieapparatuur voor chips. Bedrijven als Novellus Systems, Applied Materials, Asml, Silicon Valley Group (dat nu overgenomen wordt door Asml) en Philips beleefden gouden tijden. Niet dat die voorbij zijn, maar de consensus is dat de groei niet in hetzelfde tempo kan voortdenderen.
Begin deze maand bleek al dat de haperingen toch serieuze hobbels zijn. Achtereenvolgens kwamen Intel en AMD met waarschuwingen voor de omzet in het vierde kwartaal. Eerstgenoemde chipfabrikant kon zijn zelfgestelde doelen wederom niet waarmaken. De omzet blijft gelijk aan die van het derde kwartaal, terwijl het concern oorspronkelijk een groei van 4 tot 8 procent had voorspeld. Deze tegenslag was te wijten aan het wegvallen van enkele grote internationale bestellingen.
Concurrent AMD volgde kort hierop met de mededeling dat de omzet in het vierde kwartaal niet of nauwelijks hoger uitvalt dan in de voorgaande periode. Ook deze leverancier weet niet het aantal verwachte producten (8 tot 9 miljoen processors) af te zetten. De verkoop van flashgeheugenchips, met name in gebruik voor mobiele apparatuur, verloopt nog wel gunstig, aldus AMD.
Deze winstwaarschuwingen hebben op termijn zo hun gevolgen voor de diverse toeleveranciers. De hobbels in de chipmarkt kunnen leiden tot minder bestellingen van productieapparatuur in de loop van 2001. "De vooruitzichten voor dat marktsegment zijn voor het komende jaar nogal mager", meent chipanalist Eric Chen van zakenbank Chase Hambrecht & Quist.
Analisten menen dat leveranciers van chipproductiemachines niet geconfronteerd worden met annuleringen voor bestellingen, maar zij bespeuren wel een significante afremming. Met name Taiwanese fabrieken, die als oem-producent dienen voor diverse chipproducenten, remmen af nadat zij dit jaar veel hebben gespendeerd aan het uitbreiden en moderniseren van hun productiecapaciteit.
Onderzoeksbureau Gartner voorziet voor de lange termijn echter wel zonnige tijden. Analisten James Hines en James Handy stellen dat de slechte tijdingen van Intel en de negatieve voorspellingen voor de algehele chipmarkt slechts bijstellingen zijn van opgeblazen verwachtingen. Dat – volgens Gartner overdreven – optimisme is in de loop van dit jaar ontstaan vanwege de groeiende verkoop van halfgeleiders, waaronder PC-processors.
Voor dit jaar voorspelt Gartner een wereldwijde omzet uit chips van 231 miljard dollar. Dat bedrag groeit tot 2004 jaarlijks met 15 procent, aldus de marktonderzoeker. De vooruitzichten zouden voor de lange termijn dus gunstig zijn, maar voor de korte termijn enigszins tegenvallen door de dip in de markten voor PC’s en mobiele telefoons. Gartner bestempelt de malaise in die twee markten als een uitschieter van de neerwaartse golf in de varkenscyclus.
Normaliter zakt de verkoop van PC’s in het eerste kwartaal in, met name na het gunstige kerstseizoen. In het tweede en derde kwartaal van een kalenderjaar klimt de PC-markt doorgaans op, om in de vierde periode weer te pieken. De eerste helft van dit jaar was die groei groter dan verwacht, wat analisten ertoe bracht hun prognoses naar boven bij te stellen. De verkoop stortte echter onverwacht in na het tweede kwartaal.
Andere afzetmarkten voor processors en chips, zoals die voor mobiele telefoons, vertoonden een soortgelijk patroon in de loop van 2000. Gartner stelt nu dat afzet, productie, verkoop en dus omzet voor de halfgeleiderindustrie uitkomen op wat begin dit jaar was voorspeld.
Fabrikanten in de chipindustrie hebben zich echter laten opjagen door de forse groei in de eerste helft van 2000, stellen analisten Hines en Handy. Die producenten vreesden dat tekorten zouden ontstaan, met name voor flashgeheugen en algemene oem-productie, en hebben dus voorraden opgebouwd. Dat leidt nu tot dalende prijzen en marginale marges.
Veel van de betrokken bedrijven investeren in nieuwe productiefaciliteiten en moderniseren bestaande fabrieken. Dat proces kost echter veel tijd. Het komende jaar belooft wel enige, maar geen grote groei voor de chipindustrie, concludeert Gartner. Het niveau van dit jaar zal niet voorbijgestreefd worden.
Ondertussen schort Intel de opening van een nieuwe fabriek in Leixlip (Ierland) op met een jaar. De productielijnen worden omgebouwd voor het produceren van chipplakken (wafers) met een omvang van 300 millimeter. De huidige industriestandaard is 200 mm, maar halfgeleiderfabrikanten maken zich op voor de overstap naar de grotere maat, waaruit per keer meer chips zijn te ‘snijden’.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Innovatie & Transformatie

    Database steeds vaker een belemmering: Tijd voor een radicaal andere aanpak

    Data & AI

    8 vragen over de Nederlandse AI-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 vernieuwende Digitale innovatie-projecten

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 duurzame projecten

    Carrière

    Nominaties: wie wordt CxO van het jaar?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs