Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Kwart economische groei dankzij ict

23 mei 2000 - 22:003 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Het belang van ict voor de economische ontwikkeling in Nederland neemt sinds 1995 aanzienlijk toe. De ict-sector is op dit moment verantwoordelijk voor bijna een kwart van de jaarlijkse economische groei.

Ook is de (bescheiden) versnelling van de groei van de arbeidsproductiviteit van de beroepsbevolking als geheel in de tweede helft van de jaren negentig te danken aan de ict-sector. Niettemin kan Nederland de productiviteitsspurt in de VS vooralsnog niet volgen, met name ook omdat buiten de ict-sector de groei van de productie per werknemer hapert.
Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB) in een rapport over het belang van ict voor de Nederlandse economie vanaf het prille begin van het computertijdperk begin jaren zeventig tot nu. In het eerder dit jaar verschenen Centraal Economisch Plan betitelde het CPB de ict al als een doorbraaktechnologie, vergelijkbaar met de elektriciteit of de auto in de vorige eeuw. Het nieuwe rapport ondersteunt de in het Centraal Economisch Plan betrokken stelling dat in Nederland niet zozeer sprake is van een ‘nieuwe economie’, maar wel van een ‘vernieuwende economie’.
Die opvatting sluit weer precies aan bij de uitlatingen van president Wellink van De Nederlandsche Bank vorige week bij de presentatie van het jaarverslag. Wellink zei toen (opnieuw) niet te geloven in een ‘nieuwe economie’ waarin dankzij ict de bomen tot in hemel groeien, maar benadrukte hij wel dat de nieuwe technologie de economie een enorme impuls aan het geven is.
Het CPB constateert dat Nederland in verhouding tot gidsland de VS een relatief kleine ict-sector heeft en dus ook maar relatief weinig profiteert van de opmars ervan. De Haagse onderzoekers wijzen erop dat de VS grote namen uit de branche herbergen, zoals Microsoft. De arbeidsproductiviteit in de ict-branche groeide in de VS tussen 1996 en 1999 met bijna 28 procent, terwijl de branche in Nederland slechts 4,5 procent productiever werd.
Daar staat echter tegenover dat de Nederlandse economie meer gebruikt maakt van ict dan andere Europese landen en Japan. Het CPB constateert dat vooral de dienstverleners in de nieuwe branche enorm snel groeien. De ict-industrie groeit in Nederland nauwelijks harder dan de gewone industrie. Het CPB noemt de groei van de arbeidsproductiviteit van de Nederlandse ict-sector indrukwekkend vergeleken met andere delen van de economie. Mede daardoor is het profijt van ict wel degelijk aanwijsbaar.
Bovendien is er volgens het CPB sprake van een inhaalslag ten opzichte van de VS. Ongeveer eenvijfde van alle bedrijfsinvesteringen wordt gedaan in informatie- en communicatietechnologie. Dat de effecten op de economische groei relatief bescheiden zijn, komt volgens de Haagse rekenmeesters omdat de investeringen in ict andere investeringen verdringen. Het Nederlandse bedrijfsleven is niet extra gaan investeren, maar anders.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen via Wondercast (Norday en het Rotterdams Philharmonisch Orkest)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    Wat loopt er mis bij Accenture?

    Innovatie & Transformatie

    Rotterdam gaat quantumbeveiligde communicatie in de praktijk testen

    Innovatie & Transformatie

    Max Wellings CuspAI hengelt 400 miljoen binnen

    Innovatie & Transformatie

    ‘Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren’

    Software & Development

    AcICT waarschuwt voor it‑risico’s bij vernieuwing Van Brienenoordbrug

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse drone-industrie krijgt forse impuls

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs