Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Effecten ICT vooral in sector zelf merkbaar

04 februari 2001 - 23:003 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

ICT-investeringen leveren alleen in de ICT-sector zelf arbeidsplaatsen op. Dit voorspelt de overheid in het onderzoek `Een virtuele schaarbeweging?’.

Het rapport, dat eind vorig jaar is opgesteld door het Nederlands Economisch Instituut, toont de effecten van de ICT op de werkgelegenheidsontwikkeling in de periode van 1998 tot 2003 in een elf tal sectoren. In 1998 waren deze sectoren samen verantwoordelijk voor 30 procent van de werkgelegenheid in Nederland. Basis voor het rekenwerk waren cijfers van het Centraal Planbureau, het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt en andere onderzoeksinstellingen, aangevuld met informatie uit interviews met instanties in de betreffende sectoren.
Het rapport, dat in zijn titel verwijst naar de door Piet Keijzer geperfectioneerde schaarbeweging, waarbij het ene been over de bal heen maait, terwijl de bal met het andere been een schop krijgt, rekent voor dat ICT-innovatie per saldo geen arbeidsplaatsen kost. Wel zien de auteurs door steeds meer toepassingen van ICT banen voor lager opgeleiden verdwijnen en de vraag naar hoger opgeleid personeel juist stijgen. De invloed van de ICT is ook merkbaar doordat het aanzet tot plattere en meer communicatieve organisaties. ICT raakt de bal dus door een kwalitatieve verschuiving van de arbeidsvraag.
Volgens Bernd Taselaar, woordvoerder van ICT-brancheorganisaties Fenit en Vict Nederland, heeft ICT wel degelijk een grote invloed op de Nederlandse economie, ook al is dat niet gelijk te merken aan een stijgend aantal banen. "Je ziet dat ICT ervoor zorgt dat organisaties gestroomlijnd raken. Ook neemt de vraag naar hoogopgeleiden toe. Het NEI-rapport wijst de ICT-sector als enige aan, waar wel meer vraag naar personeel is. Dat is ook waar wij op uitkomen op basis van de door ons uitgevoerde marktmonitor. Wij verwachten dat de ICT-sector ieder jaar ruimte heeft voor 10.000 extra arbeidsplaatsen. De krapte op de arbeidsmarkt zou voor een belemmering in deze banengroei kunnen zorgen."
De inzet vanuit de overheid om het tekort aan ICT’ers aan te pakken ervaren de brancheorganisaties als zeer wisselend, aldus Taselaar. "Ik zie met name vanuit het ministerie van Economische zaken goede initiatieven. Detask forceonder leiding van Ton Risseeuw om het imago van het ICT op te vijzelen en personeel uit alternatieve doelgroepen via het onderwijs voor ICT te interesseren, is een goed initiatief. Het ministerie van Onderwijs daarentegen heeft het onderwerp informatiekunde van het middelbare school-curriculum geschrapt. Dit is in de ogen van de Fenit en Vict Nederland een uitermate onwenselijke stap. Daarnaast houden wij ons hart vast bij de deskundigheidsbevordering van docenten om het vak boven hogere knoppenkunde uit te laten stijgen."

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Flinke impuls voor Deep Tech Fonds 

    Innovatie & Transformatie

    VivaTech tovert Champs-Élysées om in een immersieve techshow

    Overheid

    Kort: Pact Centric en Nextcloud voor soevereine werkplek overheid, Zwitsers succes voor Netinium (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Geen bal aan

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs