Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Amerikaanse IT-arbeidsmarkt slaat op hol

10 augustus 1999 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

De krapte op de arbeidsmarkt voor automatiseerders neemt in de VS ongekende vormen aan. Het aantal IT-vacatures groeit sterk, terwijl het onderwijs minder informatici aflevert dan vroeger. Hierdoor stijgen de lonen flink. Dit blijkt uit verschillende rapporten, gepubliceerd in de Amerikaanse Computerworld.

Een studie van The American Electronics Association (AEA), die onder andere IT-leveranciers vertegenwoordigt, wijst uit dat technologische bedrijven vanaf 1993 ongeveer één miljoen nieuwe banen hebben gecreëerd. Het aantal studenten dat een technische opleiding afrondt, nam in dezelfde periode met 5 procent af.
Vooral de IT-branche voelt de gevolgen daarvan. De werkloosheid in deze sector is extreem laag: van de programmeurs kan 1,4 procent geen werk vinden. De komende jaren voorspellen de onderzoekers vooral een tekort aan specialisten in helpdesk-architectuur, beveiliging, telecom, Internet, netwerken en gegevenspakhuizen. De krapte zal ook na 2000 voortduren.
Door deze tekorten stijgen de salarissen flink. Volgens een studie van Hewitt Associates kennen IT-professionals vaak een jaarlijkse loonstijging van 20 procent. Erp-specialisten vormen de best betaalde beroepsgroep. Het salaris van de gemiddelde niet-IT’er stijgt in de VS met 4 tot 5 procent. Verder ontving ruim 57 procent van de IT’ers in 1998 een bonus, tegenover 42 procent in 1997. Daarnaast ontvangt één op de tien een optiepakket.
In januari 1998 kende de VS 350 duizend IT-vacatures. In de loop van dat jaar steeg dat naar een vergelijkbaar niveau als in de Europese Unie: vijfhonderdduizend. Volgens de Europese Commissie loopt dit op tot 1,2 miljoen in 2002. Branche-organisatie Fenit schat dat in Nederland de tekorten kunnen toenemen tot achttienduizend IT’ers per jaar.
In Nederland stijgen de IT-salarissen echter minder; gemiddeld ongeveer 10 procent, zo blijkt uit onderzoek van De Breed en Partners. Werkgevers paaien personeel liever met opleidingen en steeds vaker ook met een schaarstetoeslag. In de VS bestrijden bedrijven personeelstekorten vooral met winstdelingen, opties, bonussen, flexibele werktijden en telewerken.
Enkele Republikeinse senatoren hebben inmiddels voorgesteld het aantal tijdelijke visa voor buitenlandse werknemers opnieuw te verhogen, van 115 duizend naar tweehonderdduizend per jaar. Vorig jaar is het aantal visa al uitgebreid van 65 duizend naar 115 duizend. Hier ging een uitgebreide lobby van de IT-industrie aan vooraf. Deze tijdelijke vergunningen waren mei dit jaar al vergeven. In oktober komt de volgende lichting beschikbaar voor het fiscale jaar 2000. Het is nog onzeker of de Senaat met het Republikeinse voorstel instemt. Tegenstanders wijzen erop dat enkele IT-bedrijven graag buitenlanders inhuren omdat deze vaak goedkoper zijn dan Amerikanen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Innovatie & Transformatie

    Database steeds vaker een belemmering: Tijd voor een radicaal andere aanpak

    Data & AI

    8 vragen over de Nederlandse AI-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 vernieuwende Digitale innovatie-projecten

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 duurzame projecten

    Carrière

    Nominaties: wie wordt CxO van het jaar?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs