Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Kritiek op VS wetsvoorstel software-levering

01 augustus 1999 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Amerikaanse juristen willen één nationale wet die de levering van software regelt. Momenteel bestaan er uiteenlopende regels in verschillende staten. Op het wetsvoorstel is uit de VS al ernstige kritiek gekomen, omdat de makers van software zo teveel macht zouden krijgen.

Onder meer staat het voorstel hen toe software op afstand uit te schakelen.
Het gaat om de Uniform Computer Information Transactions Act (Ucita). Dit wetsvoorstel is vorige week in Denver aangenomen door een private commissie voor uniforme staatswetten, met een overweldigende meerderheid van 43 tegen zes. De kans dat de staten nu de wet aannemen en deze tot federale wet verheven wordt, is nu vrij groot.
Er is meteen al een probleem met het uitgangspunt dat de leveringsvoorwaarden bekend moeten zijn voordat de koop gesloten wordt. Nu zitten die voorwaarden meestal bij het product verpakt, en zijn ze dus voor de koop onleesbaar. Bij producten met zulke ingesloten voorwaarden staat meestal op de doos dat kopers deze automatisch aanvaarden door de verpakking te openen. In hoeverre die opzet en deze voorwaarden (ook bekend alsshrink-wrap licences) dan geldig zijn in de VS, is nu niet duidelijk. Het nieuwe wetsvoorstel moet dat verbeteren. Een risico voor de consument is dat de voorwaarden dan bijvoorbeeld de makers vrijwaren voor aansprakelijkheid voor fouten.
De ingesloten leveringsvoorwaarden zijn voor consumenten in Nederland niet zonder meer bindend, zeker niet als zij, aldus Coen Drion van advocatenkantoor Kennedy Van der Laan in Amsterdam, de mogelijkheid benutten van vernietiging door zich schriftelijk bij de maker te verzetten. Voor bedrijven, zeker de grotere, zijn de voorwaarden vrijwel altijd wel bindend. Of het Amerikaanse wetsvoorstel in die vorm in Nederland uitwerking zal hebben, is nu nog moeilijk te zeggen, maar het is evenmin geheel uit te sluiten, zo meent Drion.
In Nederland is wetgeving voor levering van software (en ook levering via Internet) in ontwikkeling: de Richtlijn transacties op afstand en de Richtlijn elektronische commercie. Daarnaast komen tussen bedrijven steeds meer zogenaamde ‘inkoopvoorwaarden’ in zwang, die de leveringsvoorwaarden moeten inperken. Volgens Drion gaat het er dan om wie het eerst zijn voorwaarden aanhangig heeft gemaakt.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Neuro-adaptieve ai: volgende tech-revolutie start in Delft en Berlijn

    Data & AI

    Waarom AWS een oude server te pletter liet vallen

    Innovatie & Transformatie

    Atos breidt voetbal-activiteiten uit naar Zuid-Amerika

    test
    Innovatie & Transformatie

    Van interne tests naar succesvol extern gebruik

    deal ceo
    Carrière

    Kort: Groen ceo-af bij Just Eat Takeaway, nieuwe naam voor CIS (en meer)

    cryptomixer
    Security & Awareness

    Europol schakelt cryptomixer uit

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs