Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Privacywet kost bedrijfsleven miljarden

04 mei 1999 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Er zijn nog grote onzekerheden over de kosten waarmee de Wet bescherming persoonsgegevens (WBP) het bedrijfsleven opzadelt. Om harde uitspraken te kunnen doen, is diepgaand onderzoek nodig.

Die aanbeveling doet het rapportLasten van de WBP van de Projectgroep WBP. Het concludeert dat in het slechtste geval sprake kan zijn van enkele miljarden aan nieuwe kosten.
De nieuwe privacywet, begin vorig jaar bij de Tweede Kamer ingediend, is nog in behandeling. Onder meer een lobby van VNO-NCW en de Consumentenbond – die de wet onduidelijk en te gedetailleerd vinden, en daardoor onuitvoerbaar – heeft de parlementaire behandeling opgehouden. De Projectgroep pleit ervoor de invoering van de wet minimaal een half jaar uit te stellen. In de tussentijd kunnen ‘bedrijfsspecifieke audits’ en een ‘uitgebreide bedrijfseffectentoets’ meer licht werpen op de extra kosten voor het bedrijfsleven.
Die kosten vallen uiteen in ‘mechanische kosten’ (invoering van uit de wet voortvloeiende voorschriften), ‘handling en automatiseringskosten’ (aanpassing van processen en systemen) en ‘organisatiekosten’ (onder meer opleiding en voorlichting). Van de ‘mechanische kosten’ bevat het rapport een ‘voorzichtige schatting waarbij het uitgaat van de laagste aannames’. In totaal gaat het om 859 miljoen gulden, en dat bedrag komt jaarlijks terug. Daarbij komt eenmalig 45 miljoen gulden voor juridisch advies. Het rapport waarschuwt echter dat ‘ook eenmalige kosten zo nu en dan weer terug neigen te komen’.
Het rapport beschrijft ook knelpunten van de WBP, waarmee de kosten overigens in verband worden gebracht. Het sluit af met ‘zelfregulering’ als alternatief, waarin een lans wordt gebroken voor een ‘Consumenten-privacyregeling’ die VNO-NCW en Consumentenbond hebben opgesteld. Deze zal ‘naar verwachting nauwelijks’ voor hogere lasten zorgen. Wie het rapport als wapen in de VNO-lobby ziet, kan daarin worden gesterkt door de mededeling in het rapport dat die organisatie het project heeft ‘geïnitieerd en gefaciliteerd’. De schatting van de ‘mechanische kosten’ is ook van VNO-NCW afkomstig.
 

Meer over

Privacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Innovatie & Transformatie

    Het IT-kanaal onder druk: samen voorui...

    Het IT-kanaal bevindt zich midden in een fundamentele transitie. IT-serviceproviders krijgen te maken met snel veranderende technologie, hogere verwachtingen van klanten en toenemende eisen op het gebied van veiligheid en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: Gartner ziet veel vraag naar servers, Bird vliegt niet uit (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Spoelstra Spreekt: Vaker gehoord

    Overheid

    Coalitieakkoord: via WBSO stimulering ai-ontwikkeling

    Data & AI

    OpenAI jaagt op miljarden voor megabeursgang terwijl ai-wedloop escaleert

    Innovatie & Transformatie

    HvA test quantumsensoren voor toezicht op Noordzee

    Data & AI

    De ai-versnelling: het draait om bedrijfswaarde, niet om de hype

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs