Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

‘IT heeft geen behoefte aan algemene cao’

07 december 1999 - 23:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

De IT-branche heeft geen behoefte aan een algemeen verbindende cao. Dit zei Fenit-voorzitter Henk Broeders vorige week op het jaarcongres van FHI, de federatie van technologie-branches.

De sociale partners onderhandelen momenteel over de algemeenverbindendverklaring (av) van de hardware-cao. Zij hopen het resultaat van de gesprekken binnenkort voor te leggen aan de minister van Sociale Zaken, die vervolgens een algemene gelding aan het akkoord kan geven. Als dit gebeurt, binden de afspraken niet alleen de leden van werkgeversorganisatie Vereniging ICT Nederland, maar ook de overige bedrijven in de Informatie-, Communicatie- en Kantoortechnologiebranche (ICK). Hierdoor ontstaan uniforme arbeidsvoorwaarden voor alle werknemers in de hardwaresector.
Fenit-voorzitter Henk Broeders meent dat een av een onnodig strak keurslijf vormt. Volgens hem stammen collectieve regelingen uit de tijd dat de cao mensen beschermde tegen de uitbatende werkgever. Dit werkt niet meer in de nieuwe tijd. "In de IT-branche heeft de medewerker de meeste troeven in handen." Hiermee is de sector volgens Broeders een representant van het post-cao tijdperk.
Broeders krijgt steun van Ronald Bakker, directeur FHI. Als de ICK-cao een av krijgt, vallen ook leden van deze federatie eronder. Bakker vindt dat in de moderne kennisindustrie met hoog opgeleide werknemers geen plaats is voor cao’s. "De keuzevrijheid en flexibiliteit van de werknemers zijn niet meer vast te leggen in een cao."
CNV-voorzitter Doekle Terpstra vindt dat een av n�et flexibiliteit op de arbeidsmarkt belemmert. "Deze gedachtegang gaat voorbij aan de toegenomen mogelijkheden voor maatwerk die de cao biedt." Een cao is volgens hem een instrument om gestalte te geven aan solidariteit tussen werknemers, zonder hierbij maatwerk te belemmeren. De ICK-cao heeft vorm gegeven aan deze solidariteit en tevens aan de voortgang van de sociaal-economische ontwikkelingen.
De vakbonden hanteren tevens het argument dat deze collectieve arbeidsvoorwaarden goed zijn voor het imago van de branche. Hierdoor zouden meer technici voor een carrière in de automatisering kiezen. Broeders ziet geen direct verband tussen het afsluiten van cao’s en de bestaande personeelstekorten. "IT-bedrijven bieden goede salarissen en arbeidsvoorwaarden."
Aangezien de Fenit-leden geen behoefte hebben aan collectieve regelingen, lijkt de hoop van de bonden dat softwarebedrijven zich vrijwillig aansluiten bij de hardware-cao ijdel. Ondertussen gaan de onderhandelingen over een algemeen geldende ICK-cao gewoon door.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Defensie wil naar een betere commandovoering

    Fred Streefland
    Awards NieuwsInnovatie & Transformatie

    Cyber Resilience: de randvoorwaarde voor elke business

    AchtergrondData & AI

    Intelligentie op de plek waar het ontstaat

    ActueelData & AI

    Kort: 100 miljoen voor Nederlandse ai, down under investeert ook (en meer)

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs