Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » IT Strategy & Governance

AEX simuleert overgang naar jaar 2000

07 september 1999 - 22:00ActueelIT Strategy & Governance
Redactie Computable
Redactie Computable

Bij veel organisaties stond de afgelopen week in het teken van 2000–testen. Ook de effecten- en optiebeurs Amsterdam Exchanges (AEX) deed alsof het jaar 2000 was begonnen.

Bij de AEX ging het om een ketentest om te kijken of het transactieverkeer met de banken en de commissionairs ook na de eeuwwende correct zou verlopen. Er mocht in geen geval risico bestaan dat het handelsverkeer stil kwam te leggen. Het testen in de productie-omgeving was dan ook uit den boze. De IT-afdeling bouwde daarom een schaduwopstelling van de computerfaciliteiten in de kelder van Beursplein 5 en huurde daarvoor ruimte in het uitwijkcentrum van KPN in Amsterdam Sloterdijk. Ook stelde het in samenwerking met de gebruikers een testset op. Zo’n zeventig financiële instellingen die een elektronische interface met de AEX hebben, kregen van te voren te horen welke fictieve effecten- en optie-orders werden nagespeeld, op basis van de koersgegevens van afgelopen 13 augustus.
De test begon op woensdag 1 september. De AEX simuleerde alsof dit woensdag 29 december 1999 was. Net als eind dit jaar viel de eeuwwisseling in het weekeinde, in de nacht van vrijdag 31 december 1999 op zaterdag 1 januari 2000 (in werkelijkheid: van 3 op 4 september). Op maandag 3 januari (= maandag 6 september) hielden zowel gebruikers als technici de effecten- en optiesystemen in de gaten. Ook werd de zogeheten officiële prijscourant afgedrukt om te kijken of daar nog vreemde datums in stonden. In het uitwijkcentrum voerden de IT’ers printtesten uit op roze papier, om de kans op vermenging met officiële stukken uit te sluiten.
De test is succesvol afgesloten. Dat paste in de lijn der verwachting. "Wij hebben zo’n 1300 componenten onderzocht op hun millennium-gevoeligheid. Dat deden we óf zelf óf we vroegen aan de leverancier een verklaring. Uiteindelijk hebben we slechts één serieuze millennium-bug gevonden, en dat was op een uitdraai", zegt Jac Cremers, de ingehuurde consultant van Cap Gemini.
Jaco Buiter, projectmanager millennium, noemt de kans dat er iets raars gebeurt tijdens de eeuwwende buitengewoon gering. Voor hem zal het 2000-weekeinde relatief rustig verlopen, "tenzij er in Australië en Azië gekke dingen gebeuren tijdens de eeuwovergang."
De AEX voert volgende week nog een grote test uit om vast te stellen dat de systemen ook het schrikkeljaar (29 februari 2000) overleven. De eindrapportage zal op 22 oktober uitkomen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Videobeveiliging naar de cloud

    Ontwikkelingen in videobeveiliging en cloud-gebaseerde securityplatformen

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Risk

    Het netwerk is niet langer een kabel,...

    Jarenlang werd het bedrijfsnetwerk gezien als een noodzakelijke voorziening. Een soort digitale snelweg waarover applicaties, bestanden en communicatie van A naar B werden vervoerd. Security speelde zich elders af: in...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Risk

    Wat een ciso kan leren van andere sectoren

    IT Strategy & Transformation

    Kort: Bedrijven blijven hangen in ai-pilots, veel ontslagen in tech-sector (en meer)

    Digitale werkplek

    SSC-ICT, Dictu en DUO bouwen samen aan soevereine digitale werkomgeving

    Data & AI

    Kwestie van integratie: waarom Europese tech­gi­gan­ten scoren met ai

    Carrière

    Kort: Bouw schreeuwt om BIM-experts, onterecht ontslag na geheime monitoring (en meer)

    Data & AI

    Ai speurt naar het awe-moment tijdens zonsverduistering

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
      • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs