Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Beveiliging bij overheid schiet tekort

21 juli 1999 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

"Bij alle ministeries zijn op het gebied van de automatisering tekortkomingen geconstateerd", meldt de Algemene Rekenkamer als samenvattende conclusie van het Rechtmatigheidsonderzoek 1998. De Rekenkamer heeft daarbij rijksbreed de stand van zaken op IT-gebied onderzocht.

Geen enkel departement voldoet bijvoorbeeld aan het Voorschrift Informatiebeveiliging Rijksdienst (VIR), terwijl dat al 1 januari 1997 zo had moeten zijn. De departementen geven het millennium, de euro en gebrek aan deskundig personeel de schuld van de vertraging. Verder wachtten ze op een door het ministerie Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) toegezegd geautomatiseerd hulpmiddel voor ‘afhankelijkheids- en kwetsbaarheidsanalyses’, dat pas september 1998 beschikbaar kwam.
Een ander voorbeeld: regelmatig klagen gemeentelijke sociale diensten over wijzigingen in wet- en regelgeving die ze maar ternauwernood in hun systemen geïmplementeerd krijgen. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid blijkt daar zelf ook mee te worstelen. Eén van de belangrijkste informatiesystemen is Bias, voor de administratie voorschotten voor onder meer Algemene Bijstandswet (ABW), Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) en Wet Inschakeling Werklozen (WIW). Programmafouten en problemen met het aanpassen van Bias bij de invoering van de WIW maken het echter onmogelijk een actueel inzicht in de voorschotten te geven.
Sommige ministeries houden voorraden en inventaris geautomatiseerd bij, maar niet altijd even doordacht. BZK heeft het RMA-systeem (Registratie Materiële Activa). Waar Algemene Zaken de grens op 2500 gulden stelt, heeft BZK als grens vijfduizend gulden. Moeilijk te stelen meubilair is geregistreerd, diefstalgevoelige notebooks en mobiele telefoons niet. Verder vraagt RMA ‘zeer veel informatie die in de praktijk nooit wordt gebruikt’. Daardoor is het animo zo getemperd dat het vanaf begin vorig jaar niet meer gebruikt wordt.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    informatiebeveiliging proactieve zorg
    Innovatie & Transformatie

    6 bedrijven, 230 miljoen per jaar – en niemand die zich afvraagt wat er gebeurt als er eentje omvalt

    Innovatie & Transformatie

    Nokia trekt aandacht op MWC26 met ai-ran en goedkopere 5G

    Cloud & Infrastructuur

    Vodafone dringt tijdens MWC26 aan op meer samenwerking in de ruimte

    Cloud & Infrastructuur

    6G maakt van het mobiele netwerk een landelijk dekkend radarsysteem

    Innovatie & Transformatie

    De contouren van de ai-native enterprise

    Innovatie & Transformatie

    Nederlandse tech laat zich gelden op MWC26 in Barcelona

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs