Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Via stopt met chipsets

12 augustus 2008 - 08:11ActueelCloud & InfrastructuurAMDATIIntelNvidiaVIA Technologies
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Via Technologie stopt met het ontwerpen en produceren van chipsets voor pc-moederborden. Het Taiwanese bedrijf zit in de knel tussen Intel en AMD.

Chipproducent Via gooit het bijltje erbij neer wat betreft chipsets voor pc-moederborden. De directie van het Taiwanese bedrijf zegt dat er geen ruimte meer is in de markt voor derde partijen die chipsets produceren. Intel produceert nu de bulk van chipsets voor zijn eigen processoren, AMD doet dat ook en Via volgt nu dat voorbeeld.

Via is enige tijd terug al de markt voor x86-processoren betreden. Topman Richard Brown verklaart nu dat die stap juist is gezet vanuit de overtuiging dat de chipsetmarkt te nauw zou worden. "Wij geloofden dat de third party-chipsetmarkt op termijn zou verdwijnen, en dat we dan in staat moesten zijn om een compleet platform neer te zetten."

Via boekt in nichemarkten al succes met zijn energiezuinige processoren en breidt dat nu uit met de zeer zuinige Nano-processor. Die gloednieuwe chip concurreert met Intels Atom-processor. De chipproducenten mikken daarmee op de sterk groeiende markt voor goedkope, mobiele internetapparaten. Die nieuwe pc-categorie is ontstaan door het succes van de goedkope Eee-minilaptop van Asus. Via blijft dus wel chipsets maken voor zijn eigen processoren.

Nvidia ook in de knel

Concurrent Nvidia wil volgens hardnekkige berichten ook stoppen met de productie van chipsets voor pc-moederborden. De chipproducent, vooral bekend van zijn grafische chips (gpu's), ontkent dit officieel. De rondgaande berichten over het schrappen van de chipsetactiviteiten zijn gebaseerd op bronnen binnen moederbordfabrikanten.

De reden voor de vermeende terugtocht van Nvidia uit de chipsetmarkt is de zeer lage marge op die activiteit. Chipproducent Intel maakt al jaren chipsets voor de eigen processoren (cpu's) en maakt daar de laatste tijd flink meer werk van. Diens concurrent AMD maakte ook al eigen chipsets en heeft ook nog eens Nvidia-concurrent Ati overgenomen. Het gecombineerde bedrijf timmert ook flink aan de weg met chipsets.

CPU plus GPU

Bovendien verwerkt zowel Intel als AMD bepaalde chipsetfuncties ín de processor. Het eerste element dat is opgenomen in de processor was de geheugencontroller, wat AMD als eerste deed maar wat Intel nu ook doet. Eind dit jaar volgen krachtige grafische functies. Daarbij ontstaan hybride multicorechips, waarbij sommige cores voor algemene rekenklussen zijn en sommige voor grafisch werk. Eerder heeft Via al S3, producent van grafische chips, overgenomen om grafische functies te verwerken in zijn chipsets.

Meer over

Processoren

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nvidia ontkent schrappen chipsetdivisie

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel ligt onder vuur door Nvidia over USB 3.0

    vPro
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel vernieuwt vPro-platform

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    AMD komt met tegenhanger nieuwe Intel-laptopchips

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Intel koketteert met snelheid én zuinigheid

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel wil ook geïntegreerde geheugencontroller

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs