Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Superzuinige computer stap dichterbij

Brein artificiële intelligentie AI
09 maart 2023 - 10:093 minuten leestijdAchtergrondCloud & InfrastructuurUniversiteit Twente
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Na de Universiteit Twente meldt nu ook een groep van Zwitserse en Italiaanse onderzoekers een doorbraak bij de ontwikkeling van breinachtige computers. Een team van Empa, ETH Zürich en Politecnico di Milano is vergevorderd met een nieuw type computer-component dat qua werking gelijkenis vertoont met het menselijk brein.

De onderzoekers hebben zogenoemde ‘memristors’ ontwikkeld, componenten die de opslag en verwerking van informatie combineren. Dat is reuzehandig want bij een scheiding tussen geheugen en processor moeten data heen en weer worden getransporteerd. Die overdracht kost tijd en energie. Zeker nu we in het tijdperk van artificiële intelligentie (ai) en machine leren belanden, is nieuwe hardware hard nodig. Rekencentra, computers en andere elektronica zijn grote slokops van energie.

Veel onderzoekers richten zich daarom op nieuwe computerarchitecturen die zijn gemodelleerd naar het menselijk brein. Hoewel de mens niet zo snel kan rekenen als een computer, zijn we wel in staat moeiteloos complexe informatie van verschillende sensoren zoals oog, neus en oor te verwerken. Ook kan de mens leren van eerdere ervaringen. Daarbij werken de hersenen buitengewoon efficiënt.

De Zwitsers-Italiaanse onderzoeksgroep heeft nu een memristor ontwikkeld die krachtiger is dan zijn voorgangers en ook gemakkelijker valt te vervaardigen. De bevindingen zijn gepubliceerd in het tijdschrift Science Advances.

Perovskieten

De nieuwe memristors zijn gebaseerd op halogenide perovskiet nanokristallen, een halfgeleidermateriaal dat bekend is uit de productie van zonnecellen. Deze perovskieten zijn makkelijker te maken omdat ze kristalliseren bij lage temperaturen. Bovendien vereisen de nieuwe memristors niet de complexe preconditionering door toepassing van specifieke spanningen die vergelijkbare apparaten nodig hebben voor dergelijke computertaken. Hierdoor zijn ze sneller en energiezuiniger.

De technologie is echter nog niet klaar voor implementatie. De nieuwe memristors zijn moeilijk te integreren met bestaande computerchips. Perovskieten zijn namelijk (nog) niet bestand tegen temperaturen van vier- tot vijfhonderd graden die nodig zijn om silicium te verwerken. Maar volgens Daniele Ielmini, professor aan de Politecnico di Milano, is die integratie de sleutel tot het succes van nieuwe hersenachtige computertechnologieën. ‘Ons doel is niet om de klassieke computerarchitectuur te vervangen,’ legt hij uit. ‘In plaats daarvan willen we alternatieve architecturen ontwikkelen die bepaalde taken sneller en energiezuiniger kunnen uitvoeren.’

Ook de Universiteit Twente werkt in die richting. Prof. dr. Christian Nijhuis ontwikkelde een nieuw type moleculaire schakelaar dat kan leren van eerder vertoond gedrag. Hij liet zich eveneens inspireren door het menselijk brein die alleen de hersencellen en synapsen gebruikt waar pulsjes langslopen.

Meer over

Processoren

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Computable.nl

    Soevereine cloud: regie behouden

    Hoe krijg je grip op data, compliance en continuïteit in een geopolitieke realiteit

    Computable.nl

    Cybersecurity rond logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Nexperia ontkent Chinese beschuldigingen

    Cloud & Infrastructuur

    Nexperia-conflict escaleert: China waarschuwt voor nieuwe chipcrisis

    Cloud & Infrastructuur

    Bert Hubert: over nerds versus bestuurders

    Data & AI

    Hoe meet je llm-prestaties? Plus 7 andere vragen over grote taalmodellen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Opnieuw Big Mac voor Capgemini, Odin koopt Proxsys (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Van mobiel naar megatech: MWC26 trekt 105.000 bezoekers en 2.900 exposanten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs