Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Extra geld voor toezicht op nieuwe digitale wetgeving

20 september 2023 - 10:09ActueelCloud & InfrastructuurAgentschap TelecomAPDigital Trust CenterNCSCNLdigitalRDIStichting DINL
Alfred Monterie
Alfred Monterie

Het kabinet trekt flink wat geld uit voor het toezicht op cybersecurity en de nieuwe wetten en regels op digitaal gebied, waaronder de herziene netwerk- en informatiebeveiligingsrichtlijn NIS2. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) krijgt liefst 34 miljoen euro te besteden, terwijl ook het Digital Trust Center (DTC) meer armslag krijgt. De integratie van beide organisaties moet eind volgend jaar zijn gerealiseerd.

De brancheorganisaties NLdigital en DINL (Digitale Infrastructuur Nederland) zijn verheugd dat de financiële basis hiervoor is gelegd. René Corbijn, hoofd beleid en public affairs bij NLdigital en Michiel Steltman, directeur Stichting DINL, noemen beiden het regelen van het toezicht als een positief punt uit de Miljoenennota.

Extra geld was ook hard nodig want de taak van het NCSC breidt uit door de komst van NIS2 teneinde de digitale weerbaarheid van de digitale infrastructuur en energiesector omhoog te brengen. Ruim tienduizend organisaties in Nederland moeten na implementatie ervan beveiligingsmaatregelen treffen (zorgplicht). Ook krijgen ze een meldplicht van incidenten. Steltman is verrast over het grote aantal betrokken bedrijven en instellingen.

Budget

De Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) krijgt vanaf 2024 extra middelen voor het toezicht op de naleving van de Europese NIS2- en CER-richtlijnen, alsmede de Netwerkcode Cybersecurity Elektriciteitssector. Het budget stijgt naar tien miljoen euro. Het voormalige Agentschap Telecom droeg al de zorg voor de toelating tot het frequentiespectrum. Ook voert RDI het toezicht uit op vertrouwensdiensten die onder de Europese Eidas-Verordening vallen.

De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) ziet het budget stijgen van 29 miljoen euro vorig jaar naar veertig miljoen euro in 2024 en 43 miljoen euro in 2025. Behalve voor inflatie wordt de AP gecompenseerd voor extra taken op gebied van algoritmes.

Corbijn en Steltman vinden het belangrijk dat het toezicht goed wordt geregeld, nu er mede vanuit de EU tal van nieuwe wetten en regels aankomen. De huidige ambtelijke capaciteit is onvoldoende om de naleving ervan te controleren. Er is veel meer toezicht nodig, stelt Corbijn. NLdigital vraagt zich af of de overheid ondanks het extra geld straks voldoende is toegerust. ‘Met name de RDI valt het zwaar om aan de juiste mensen te komen’, zegt Corbijn. De ministeries EZK, Binnenlandse Zaken en Justitie en Veiligheid krijgen volgens hem last van de tekorten aan cybersecurity-experts en andere ict’ers.

Meer over

PrivacyTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Securitysubsidie helpt kleinbedrijf over cyberdrempel

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs