Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Berenschot: Directie beslist weer zelf over ICT

29 januari 2013 - 09:33ActueelGovernance & PrivacyBerenschot Groep
Sander Hulsman
Sander Hulsman
Chief Digital Content

Directies trekken de besluitvorming over ict-projecten steviger naar zich toe. Dit blijkt uit het resultaat van de ict-besturingsscan van adviesbureau Berenschot. Die is door ruim honderd organisaties ingevuld.

Bij nog maar 7 procent van de aan de ict-besturingsscan deelnemende organisaties is de directie niet betrokken bij besluitvorming op het gebied van ict. Een groeiend aantal organisaties realiseert zich dat een dergelijke afwezigheid van de directie niet langer houdbaar is. Bij ongeveer de helft van de organisaties is de directie inmiddels vertegenwoordigd in het centrale orgaan dat besluit over ict.

‘Het toenemende belang van ict voor organisaties, het tempo waarin technische ontwikkelingen op organisaties, partners en klanten afkomen en de financiële middelen waarop ict beslag legt, rechtvaardigen de expliciete aandacht voor de sturing van ict door directies’, zegt Tom Pots, adviseur bij Berenschot.

Projectportfoliomanagement

Uit de ict-besturingsscan blijkt dat twee onderdelen van de besluitvorming steeds beter worden georganiseerd. Zo werd bij 91 procent van de bedrijven een ict-board of andere vorm van centraal orgaan in het leven geroepen. Zo’n ict-board is onder meer verantwoordelijk voor integrale besluiten over ict-investeringen. Berenschot ziet het als een uitdaging om de ict-boards krachtig te verankeren op directieniveau. Een andere verbetering betreft het steeds professioneler inrichten van het besluitvormingsproces over ict-investeringen. Dit wordt ook wel projectportfoliomanagement genoemd. Met als grootste uitdaging om informatie gedreven en intuïtieve ict-besluitvorming in balans te brengen.

Het ontbreken van een centraal orgaan op directieniveau en het niet organiseren van projectportfoliomanagement leidt tot versnipperde, ad hoc en intuïtieve investeringsbeslissingen die te weinig gericht zijn op de strategische doelstellingen van de organisatie. Pots: ‘Directies hebben dan geen totaalbeeld van de investeringen en zijn niet in staat hun ict-projectenportfolio integraal te besturen. Er is nog een wereld te winnen, maar steeds meer directies begrijpen dat zij hun verantwoordelijkheid moeten nemen.’

Meer over

Consulting

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    Strategische alternatieven voor VMware

    Ontdek 3 strategieën voor een succesvolle overstap

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelGovernance & Privacy

    Berenschot biedt gemeenten APK voor ICT

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Directie moet datalekken aanpakken’

    4 reacties op “Berenschot: Directie beslist weer zelf over ICT”

    1. P.J Westerhof schreef:
      29 januari 2013 om 11:39

      Het voorstel voor een CIO-functie op directie-niveau is gedateerd en is de afgelopen decennia ruimschoots mislukt.

      Directies moeten zich bemoeien met het ‘Wat’, niet met het ‘Hoe’.
      Value-management, Risico-management, Opdrachtgeverschap en Maturity (P3M3) zijn issues die aandacht vragen van directies.

      Het gaat er niet om wat ICT kóst, maar om wat het óplevert. Een focus op investeringen – lees kosten, lees financën, lees CFO – zal een bedrijf nog steeds duur te staan komen.

      Login om te reageren
    2. Jos schreef:
      29 januari 2013 om 11:48

      Slechte zaak. Iedereen met enig verstand van ICT weet wel waarom. De versnippering die hier genoemd wordt is niet het gevolg van een missend CIO functie op directieniveau

      Login om te reageren
    3. Ronald Vroom schreef:
      30 januari 2013 om 10:46

      Na twee keer lezen heb ik een aantal vragen bij dit artikel:

      1. Wat voor type organisaties zijn onderzocht? Het maakt voor wat betreft zowel inhoud als proces van investeringsbeslissingen nogal uit of het de profit sector of de not-for profit sector betreft.

      2. Heeft de genoemde groei (sinds wanneer?) ook een hoger rendement op ICT-investeringen tot gevolg? Zo niet of niet aantoonbaar kan ik niet zo veel met de uitkomsten.

      3. Als ik logisch redeneer is dus in ongeveer de andere helft van de organisaties de directie NIET vertegenwoordigd in het centrale orgaan dat besluit over ict. Hoe neemt het gedeelte van de 93% die wel betrokken is en NIET vertegenwoordigd is in het centrale orgaan dat besluit over ict hun beslissingen?

      Login om te reageren
    4. Goos Slotegraaf schreef:
      30 januari 2013 om 17:33

      Heren, heren, welk een kortzichtigheid in uw reacties. Natuurlijk moet ICT op de bestuurstafel! Juist als je de ICT-strategie via de CFO laat lopen krijg je die focus op kosten i.p.v. besparingspotentieel en resultaat. Niet besparen op ICT, maar met ICT!

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs