Amazon heeft over de hele onderneming de aanname van nieuw personeel bevroren, ook voor Amazon Web Services (AWS), de nog altijd winstgevende cloud-divisie. Volgens de Wall Street Journal en de New York Times zit de pijn vooral in de hardware-divisie.
Van de spraakassistent Alexa en de slimme luidspreker Echo zijn weliswaar miljoenen stuks verkocht, maar het gebruik van deze apparaten valt tegen. Op cloudgebaseerde spraakdiensten hebben niet zoveel bereik als was gedacht. Met name het shoppen via Alexa valt tegen. Amazons hoop dat deze apparaten bij e-commerce de mobiele telefoon zouden verdringen, is ijdel gebleken. Voice-shopping slaat nauwelijks aan. Bovendien zijn de marges op deze apparaten gering. Op Alexa en Echo moest Amazon alleen al in 2018 ongeveer vijf miljard dollar toeleggen. De ontwikkeling van dure huisrobots is eveneens vertraagd. Andere geldverslindende activiteiten worden eveneens op een laag pitje gezet.
Kaasschaaf
De reorganisatie, die nog niet door Amazon officieel is bevestigd, treft naast de hardware-divisie vooral de retailactiviteiten. Voorbij is de tijd dat de omzet omhoog vloog. Amazon profiteerde als geen ander van de pandemie. De online-bestellingen namen zo snel toe dat tussen eind 2019 en eind 2021 liefst 800.000 werknemers in dienst werden genomen. Thans zit Amazon in een veel te ruim jasje. Andy Jassy, de voormalige baas van AWS, moet de kosten flink terugbrengen. Daarbij hanteert hij meer het fileermes dan de kaasschaaf. Per activiteit en per afdeling wordt bekeken hoeveel mensen weg moeten.
Om te kunnen beoordelen moet u ingelogd zijn: