Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Cyberrijbewijs moet scholier digitaal weerbaar maken

28 november 2022 - 13:13ActueelInnovatie & Transformatie
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Een nieuwe lessenreeks voor kinderen uit groep 7 en 8 van de basisschool moet die scholieren weerbaarder maken tegen cyberdreigingen. Thema’s die voorbijkomen zijn online-pesten, fraude, doxing (persoonsgegevens delen zonder toestemming), hacking en sexting. Ook leren en ervaren de scholieren over online-slachtoffer- en daderschap.

De lessen zijn een initiatief van het ministerie van Justitie en Veiligheid en zijn ontwikkeld door stichting FutureNL. Betrokken minister Dilan Yeşilgöz-Zegerius heeft Mijn Cyberrijbewijs inmiddels officieel gelanceerd.

Het lesmateriaal van Mijn Cyberrijbewijs is gebaseerd op het socratisch gesprek, een gespreksvorm waarbij leerlingen zich verplaatsen in de ander en hun oordeel leren uit te stellen. De lessen worden ondersteund met filmpjes vanuit het perspectief van de dader, het slachtoffer en de omstander. Door middel van praktijkvoorbeelden leren leerlingen hoe ze zich veilig in het digitale domein kunnen gedragen. Ook wordt er hulp geboden voor het geval het toch mis gaat.

De lessen zijn gratis toegankelijk via www.mijncyberrijbewijs.nl. Ook zijn de lessen beschikbaar via de platformen LessonUp en Gynzy. De lessenreeks wordt afgesloten met de uitreiking van een Mijn Cyberrijbewijs-certificaat.

Cyberweerbaarheid

Hoewel er al jaren stemmen opgaan om cyberweerbaarheid op te nemen in het curriculum van het primair onderwijs, zijn die lessen nog steeds geen onderdeel van het landelijk vastgestelde lesaanbod van basisscholen.

Inmiddels zijn er vanuit stichtingen wel allerlei initiatieven zoals het Cyberrijbewijs ontstaan. Een ander voorbeeld is Hackshield, waarvan het lesaanbod zich ook richt op cyberweerbaarheid van basisscholieren. In dat programma wordt de inhoud vooral via gamificatie, ofwel het op een positieve wijze sturen van menselijk gedrag via on- en offline-spelvormen (serious games) bijgebracht. 

Meer over

Hacking

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Asscher leidt Digitaliseringsimpuls Onderwijs

    OpinieCarrière

    Programmeren hoort in lessenpakket lager onderwijs

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs