Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Hogescholen bouwen landelijke monitor cyberincidenten

studenten
19 januari 2023 - 15:03ActueelSecurity & AwarenessSaxion
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De Haagse Hogeschool, Hogeschool Saxion en NHL Stenden Hogeschool gaan onderzoek doen naar cybersecurity. Die praktijkgerichte onderzoeken komen samen in het Expertisecentrum Cyberweerbaar Nederland. De hbo-instellingen zeggen dat ze het cybercriminelen moeilijk gaan maken en bouwen ook aan een landelijke monitor cyberincidenten.

De scholen ontvangen gezamenlijk een miljoen euro subsidie voor vier jaar. Als na een tussentijdse evaluatie blijkt dat het onderzoek goed loopt, wordt de subsidie nog eens met vier jaar en een miljoen euro subsidie verlengd. Het gaat om een Sprong-subsidie van regieorgaan SIA dat onderdeel is van NWO.

‘Met ons onderzoek gaan we het cybercriminelen veel moeilijker maken’, zegt lector cybercrime & cybersecurity van De Haagse Hogeschool, Rutger Leukfeldt. Het richt zich op de menselijke factor: de mens achter de dader en achter het slachtoffer, vertelt hij. ‘In het onderzoek kijken we naar de processen waar daders gebruik van maken waardoor slachtoffers van cybercrime er steeds weer intrappen. Cybercriminelen zitten niet stil.’

‘Technisch is cybercrime een razendsnel ontwikkelende misdaadsoort. Alles wat we kunnen doen om ze beter te begrijpen hoe we hen kunnen tegenhouden, zal helpen’, aldus Leukfeldt..

Landelijke monitor

Volgens lector maatschappelijke veiligheid van Hogeschool Saxion, Remco Spithoven, is de oprichting van het expertisenetwerk hard nodig. ‘Veel organisaties zijn nu vooral druk om hun eigen organisatie te verdedigen en dat is goed, maar samen zie je in kortere tijd beter wat er gebeurt in de dynamische, digitale omgeving.’

Naast het beter begrijpen van cybercriminelen is het van belang om de eindgebruikers en hun gedrag beter te begrijpen, vindt Jurjen Jansen, lector cybersafety en digitale weerbaarheid bij NHL Stenden. ‘Eén van de gezamenlijke doelen is om een landelijke monitor cyberincidenten te bouwen en te onderhouden.’ Ook worden lab-omgevingen ingericht waarbinnen experimenten en simulaties plaatsvinden. 

In een gezamenlijk persbericht stellen de hogescholen dat ze in de eigen regio continu in contact staan met bedrijven, koepelorganisaties en gemeenten. De resultaten van het onderzoek van het Expertisenetwerk Cyberweerbaar Nederland worden niet alleen gepubliceerd, maar vinden ook hun weg naar de praktijk door die nauwe samenwerking in de regio, stellen ze.

Meer over

Cybercrime

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    ProActive

    Middin verwerkt tientallen inkooporders per dag met maar 2 inkoopadviseurs (Visma ProActive)
    Pijl naar rechts icoon

    ProActive

    ASVZ werkt cashless met Spend Cloud Cards (Visma ProActive)
    Pijl naar rechts icoon

    ProActive

    Kinderrijk was binnen een werkweek live met Spend Cloud Cards (Visma ProActive)
    Pijl naar rechts icoon

    ProActive

    Spend Cloud Cards werken prettig voor monteurs en managers van FAAC (Visma ProActive)
    Pijl naar rechts icoon

    ProActive

    Eden Hotels bespaart flink veel tijd tijdens de factuurverwerking (Visma Proactive)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Twee datablunders Anthropic in één week, vernieuwde HP LaserJet‑lijn (en meer)

    Security & Awareness

    Hacktivisme draait steeds meer om psychologische ontwrichting

    Security & Awareness

    It komt van Mars, ot van Venus

    Cloud & Infrastructuur

    Nederlandse cloudcoalitie vormt front tegen Amerikaanse dominantie

    Data & AI

    Kort: Full Join sorteert voor op post-quantumbeveiliging, Sodexo halveert foodwaste dankzij data (en meer)

    Overheid

    Financiën tast in het duister over herstel na hack

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs