Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Online-stemsysteem gebaseerd op RIES

29 september 2006 - 09:14ActueelInnovatie & Transformatie
Rik Sanders
Rik Sanders

In het buitenland woonachtige Nederlanders kunnen bij de komende landelijke verkiezingen op 22 november via internet stemmen. Basis daarvan vormt het internetstemsysteem van het Hoogheemraadschap Rijnland.

Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) richt een online-stemsysteem in met als basis de webtoepassing RIES van het Hoogheemraadschap Rijnland. Het systeem is bedoeld voor in het buitensland verblijvende Nederlanders die hun stem willen uitbrengen tijdens de Kamerverkiezingen op 22 november aanstaande. Naar verwachting handelt het daarbij om enkele honderdduizenden stemmen, die nu nog hoofdzakelijk per post binnenkomen.

Stemmers in het buitenland moeten zich laten registreren als kiesgerechtigden. Daarbij kunnen ze aangeven of ze per brief of via internet willen stemmen. De gemeente Den Haag fungeert als stembureau voor de briefstemmers. Wie digitaal wil stemmen, kan terecht op www.kiezenuithetbuitenland.nl.

Het ministerie heeft inmiddels een samenwerkingsconvenant gesloten met Rijnland en de ict-uitvoeringsinstantie Het Waterschapshuis. Daarbij is vastgelegd dat het ministerie drie keer gebruik mag maken van RIES: Rijnland Internet Election System. Een zegsman van Binnenlandse Zaken zegt dat in 2004 ervaring is opgedaan met een online-stemdienst voor expatriaten. "Dat was tijdens de verkiezingen voor het Europees Parlement. Het ging om een pilot met Logica." Omdat de afgelopen tijd ict-samenwerking tussen publieke organisaties hoog in het vaandel staat in overheidsland, heeft BZK ervoor gekozen om het stemsysteem van de waterschappen te gebruiken bij nieuwe verkiezingen.

RIES is gebruikt bij de waterschapsverkiezingen in 2005 in Rijnland én Waterschap De Dommel. Het systeem wordt in 2008 bij de eerste landelijke verkiezingen voor waterschapsbesturen bij alle 26 waterschappen ingezet. Dit gebeurt onder regie van Het Waterschapshuis, het samenwerkingsverband van alle waterschappen op het gebied van ict-projecten. Dit voorjaar ontving Rijnland van de Verenigde Naties nog de Public Service Award. Met het systeem van internetstemmen bij verkiezingen heeft het Hoogheemraadschap "transparantie en verantwoordingsplicht van de publieke sector verbeterd", meldde de jury.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Carrière

    Project architect Frank over IT bij UW...

    ‘De grootste uitdaging voor ons zit in hóé we de dingen doen.’ Frank is project architect en werkt aan het...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    de boot gemist. that ship has sailed, ai
    Innovatie & Transformatie

    Kort: Nederland moet meer innoveren, ai vooral gebruikt om juniorbanen te snoeien (en meer)

    Governance & Privacy

    It-benchmark-expert Metri Consulting staat weer op eigen benen 

    digitale adviseur
    Financiële dienstverlening

    Data en ai maken van accountant digitale adviseur

    Security & Awareness

    Fraudepreventie in betalingen: van kostenpost naar innovatie

    drone
    Data & AI

    Kort: Drones mogen… boven de Noordzee, SAS’ no-code-tool voor ongestructureerde data (en meer)

    destabilisatie AgentKit
    Software & Development

    AgentKit: OpenAI’s katalysator én disruptor voor de ai-markt

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs